Zapalovače se budou prodávat jen s dětskou pojistkou

Praha - Ode dneška se na českém trhu mohou prodávat jen zapalovače s tzv. dětskou pojistkou. Nařízení vydala Evropská komise, která na chystaný zákaz zapalovačů bez dětské pojistky upozornila již na jaře roku 2006. Česká obchodní inspekce (ČOI) proto zahájila rozsáhlé kontroly obchodů a trafik.

Pojistku představuje pouze mechanické ztížení manipulace se zapalovačem. „Méně zkušený dospělý má co dělat, aby tento zapalovač uvedl do provozu,“ uvedla Miloslava Fléglová, tisková mluvčí České obchodní inspekce. Vhodný zapalovač má být podle Fléglové označen přímo na svém těle nebo v příbalovém letáku.

Dětskou pojistku musí obsahovat zapalovače na jedno použití, stejně jako plastové či kovové plnicí zapalovače. Požadavek se nevztahuje pouze na luxusní kusy, které musí i nadále dodržovat ostatní bezpečnostní normy unie.

Od dnešního dne musí z trhu zmizet i zapalovače, které přitahují pozornost dětí. Jedná se například o zapalovače ve tvaru různých hraček, telefonů nebo hudebních nástrojů.

V případě, že prodejce pochybí, mu může být udělena pokuta v řádu jednotek až sta tisíc korun - podle rozsahu provinění.

Ilustrační foto
Ilustrační foto