Šojdrová nakonec podala svůj návrh na zrušení poplatků pro novorozence

Praha - Poslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL) i přesto, že včerejší koaliční schůzka navrhla vznik speciální komise, která má posuzovat systém poplatků ve zdravotnictví, podala svůj návrh na zrušení poplatků za lékařskou péči, kterou od ledna zavedla koaliční vláda. Pokud by návrh uspěl, byli by od poplatků osvobozeni novorozenci v nemocnici. Šojdrová přislíbila, že v případě, že koalice podá návrh, který půjde nad rámec jejího návrhu, svou předlohu stáhne nebo alespoň pozastaví její projednávání.

Místopředsedkyně lidoveckého poslaneckého klubu se odhodlala podat návrh navzdory tomu, že na základě včerejší dohody vládní strany vyhodnotí fungování a dopad zdravotnických poplatků už v dubnu, nikoli v červnu, jak se původně plánovalo. Šojdrová tvrdí, že po vlastním jednání s koaličními poslanci získá pro změnu dostatečnou podporu. 

„Oceňuji včerejší dohodu, ale rozhodnutí neodkládat podání návrhu je motivované snahou co nejdříve napravit chybu, která se při projednávání zákona stala,“ zdůvodnila svůj krok pro zpravodajský server Aktualne.cz. Novelu, která má poplatky změnit, podala ještě v noci.

Šojdrová v rozhovoru pro ČT uvítala, že výsledkem koaličního jednání je změna termínu pro hodnocení situace ve zdravotnictví z června na duben letošního roku. Je přesvědčena, že pokud koalice připraví svůj návrh týkající se poplatků, bude její návrh nadbytečný. Nicméně v této chvíli neuvažuje o stažení svého návrhu, protože na stole není žádný jiný návrh.

„Návrh byl podán přesně o půl osmé. Byl podán proto, aby se z důvodu legislativních lhůt stihl projednat ještě na dubnovém plénu,“ vysvětlila Šojdrová důvody, které ji vedly k takovému kroku. Návrh podali zástupci poslaneckého klubu KDU-ČSL a poslanci Michal Pohanka a Miloš Melčák.

Předseda sněmovní frakce KDU-ČSL Pavel Severa dnes ráno uvedl, že mu Šojdrová předložení návrhu neoznámila. Také on se ale odvolal na středeční koaliční domluvu, podle níž by neměli koaliční poslanci napříště podávat nekonzultované návrhy. Například právě Hovorka ale míní, že uvedená novela si podporu zaslouží. „Já to podpořím,“ uvedl a dodal, že pod předlohou je podepsáno „více poslanců“.  

Zelení k návrhu Šojdrové 

O předložení návrhu na zrušení poplatků za děti uvažovala i Olga Zubová ze Strany zelených. Podle jejích informací nikdo od zelených Šojdrové novelu nepodepsal. Kdyby se ale podle Zubové v otázce poplatků „nešlo dál“, je připravena případně iniciativu lidovecké poslankyně podpořit.

„Návrh (Šojdrové) je nesystémový, protože my chceme osvobození pro širší skupinu, například i dlouhodobě nemocné seniory. Nemá cenu kvůli každé skupině schvalovat novou novelu,“ uvedla Kuchtová.