Fond dopravní infrastruktury poskytl Ústí 291 milionů na opravu silnic

Ústí nad Labem - Ústecký kraj letos chce zlepšit stav silnic druhé a třetí třídy, které má ve své správě. Fond dopravní infrastruktury kraji schválil poskytnutí 291 milionů korun, ze kterých budou financovány plánované opravy silnic za 100 milionů korun a také 41 nově doplněných akcí za 176 milionů korun. Mluvčí Ústeckého kraje František Janačík dnes na tiskové konferenci řekl, že opravy silnic začnou nejpozději do dvou měsíců a budou dokončeny do konce roku.  

„Vše záleží na tom, jak budou probíhat výběrová řízení, zda se nebudou firmy odvolávat a řízení protahovat. Nicméně se počítá s tím, že budou peníze na opravy nevyhovujících silnic v tomto roce,“ uvedl Janačík.
   
Silnice nižších tříd zvláště v odlehlejších oblastech kraje jsou ve špatném stavu. „Jsou na nich četné výtluky a výmoly a nerovnosti, je vidět, že tam kvůli nedostatku peněz nemohla být prováděna běžná údržba. Tento stav by měl být ale letos odstraněn,“ řekl mluvčí.
   
Silnice by měly mít nový živičný povrch i nové bezpečností prvky. Nejvyšší investici, celkem 18 milionů korun, si vyžádá oprava silnice třetí třídy mezi Bystřanami a Úpořinami na Teplicku. Například na Děčínsku kraj plánuje opravit silnice za 40 milionů korun. Má se tam opravit i několik opěrných zdí u silnic u Valkeřic, Dolního Podluží a Mikulášovic, v plánu je také rekonstrukce mostu v Dobrné.  
   
V únoru už také kraj společně se Správou a údržbou silnic Ústeckého kraje předložil žádost na projekty opravy silnic za 920 milionů korun z Regionálního operačního programu. Rekonstrukce silnic s využitím peněz z Regionálního operačního programu by měla začít ještě v letošním roce, předložené projekty bude posuzovat Úřad Regionální rady regionu soudržnosti Severozápad, sídlící v Ústí nad Labem.