Senát asi zvýší ochranu řidičů proti odpovědnosti za vysoké škody

Praha - Řidiči zřejmě budou mít větší ochranu proti odpovědnosti za vysoké škody při dopravních nehodách. Počítá s tím novela zákona o povinném ručení, jejíž schválení dnes Senátu doporučil jeho výbor pro dopravu. Novela zvyšuje limit pro škody na věci nebo ušlém zisku ze současných 18 milionů korun na 35 milionů korun. Na tento limit bude možné dosáhnout až k 1. červnu 2012 kvůli tomu, aby se zabránilo prudkému nárůstu sazeb pojistného.

Novela má také zvýšit například náhradu z garančního fondu v případech, kdy nehodu způsobí nezjištěné vozidlo s nezjištěným řidičem. Už nemá být vyloučeno právo na plnění za věcnou škodu v těch případech, kdy se ve stejné škodné události platí náhrada za způsobení škody na zdraví. K prokazování povinného ručení bude nově stačit pouze tzv. zelená karta.
   
Pojišťovny, z nichž řada má limit plnění vyšší než 18 milionů korun, neočekávají výrazný dopad na ceny pojištění. „Vliv na sazby má především vývoj škod a ten tvoří například cena náhradních dílů a práce v servisech, výdaje spojené s léčením zraněných osob, zvyšující se příjmy obyvatelstva a mimo jiné i limit plnění. Proto je nyní předběžné hovořit o vlivu této úpravy na sazby,“ řekl již dříve ČTK mluvčí České pojišťovny.
   
Novela ztíží život vlastníkům a provozovatelům nepojištěných aut, kteří by měli platit za každý den provozu takového vozidla příspěvek garančnímu fondu. Pokud takové auto způsobí nehodu, platí se škoda z garančního fondu. Jen v roce 2006 činily škody hrazené z tohoto fondu 1,8 miliardy korun.
   
Výbor podpořil také schválení novely trestního zákona, která vychází z požadavků EU a umožňuje až 12 lety lety vězení potrestat poškozování finančních zájmů Evropských společenství. Pracovníci finančních úřadů podle novely budou mít povinnost informovat policii, mají-li podezření, že došlo ke korupci nebo praní špinavých peněz. Dosud se v tomto smyslu mohou odvolávat na pravidla mlčenlivosti.