Kabinet odložil projednání Julínkových reformních zákonů

Praha - Vláda odložila projednání sedmi chystaných zákonů, kterými chce ministr Tomáš Julínek reformovat české zdravotnictví. Debata bude pokračovat 2. dubna. Mezi hlavní témata bude patřit především převod pojišťoven na akciové společnosti a přeměna fakultních nemocnic na univerzitní. Podle premiéra Topolánka se jedná o klíčové zákony letošního roku. Koalice se ale zatím na všech neshoduje. Paragrafované znění sedmi norem chce ministr připravit ještě do prázdnin.

Výhrady má hlavně KDU-ČSL. Ministr Julínek proto garantoval, že univerzitní nemocnice privatizovány nebudou. Pokračování zdravotnických reforem se nelíbí ani komunistům. Chtějí kvůli tomu hledat spojence pro hlasování o nedůvěře vládě. Julínek ale zdůraznil, že reforma nebude znamenat konec veřejného pojištění a principu solidarity. Podle stínového ministra zdravotnictví ČSSD Davida Ratha vláda neměla debatu odsouvat, ale měla zákony odmítnout. Jsou podle něj nebezpečné, problematické a ve světě neprověřené praxí. 

Julínek chce v průběhu následujících dvou týdnů o přeměně univerzitních nemocnic jednat s ministerstvem školství. Bude požadovat přesnější
specifikaci požadavků, které na transformaci fakultních nemocnic klade.
Univerzitní nemocnice dostanou podle Julínka poprvé pevné právní ukotvení. Nemocnicím chce proto dát silné právní postavení, poslání a cíl a posílit v nich výzkum a vědu. Vysoké školy ale přišly s vlastním návrhem změn. 

Ministerstvo chce připravit paragrafované znění norem až po jejich schválení. Poté kabinet návrh znovu posoudí a pošle do sněmovny. Podle komunistů je reforma neústavní a nelegitimní krok. „Vláda ztrácí každým dnem důvěru před občany,“ myslí si předseda KSČM Vojtěch Filip. 
  
Kvůli neshodám o reformě ustanovily koaliční strany minulý týden dohodovací tým. „Jsou tady témata, která je třeba projednat. Je to zásadní zásah do zdravotnictví,“ řekl předseda Strany zelených Martin Bursík. Vláda chce, aby Julínek společně s věcnými návrhy zákonů předložil i teze transformačních postupů. Ministr uvedl, že transformační teze chtěl představit až po schválení věcných záměrů zákonů, požadavek však pokládá za legitimní.

Podle Topolánka budou čtyři chystané zákony projednány bez problémů. Ke zbylým třem proběhne diskuze. „Pokud nedojde ke shodě, nechám udělat další analýzy nebo nechám předmětné resorty jednat na různých expertních úrovních,“ dodal premiér.