Při odesílání SMS je možné falšovat identitu odesílatele

Praha - Ze sítí českých mobilních operátorů odešlo loni zhruba 6 miliard esemesek. Lidé považují tento způsob komunikace vesměs za bezpečný. Česká televize ale vyzkoušela, že je možné falšovat identitu odesílatele. Pro běžného uživatele, který pravost textových zpráv nijak nezkoumá, to může být nebezpečné.

Dají se tak šířit třeba poplašné nebo výhrůžné zprávy - a v tom horším případě můžou vést třeba i před soud. To se stalo i panu Ondřeji Bezděkovi, který prostřednictvím esemes údajně vyhrožoval svému bratrovi zabitím. „Na základě této falešné sms bylo proti mně zahájeno trestní stíhání a díky tomu jsem se dostal do psychiatrické léčebny v Bohnicích, kde jsem byl držen proti své vůli téměř tři měsíce,“ konstatuje Bezděk.

Celá operace trvá jen asi 5 minut a stačí k ní obyčejný počítač nebo mobil. Nám se podařilo zaslat textové zprávy s libovolným číslem odesilatele do všech tří sítí mobilních operátorů v Česku. „Tímto způsobem je možné celkem spolehlivě rozvracet partnerské vztahy a vztahy na pracovišti,“ vysvětluje redaktor Deníku Přemysl Souček. 

Česká média už na problém během posledních tří let několikrát upozorňovala. Operátotoři na to reagovali odstřižením center, ze kterých falešné sms přicházely. K zásadnímu systémovému řešení ale nedošlo. Přitom programátor Tomáš Volyňský k němu zná cestu. A už před třemi lety s operátory jednal. „Nikdo z nich neprojevil zájem s tímto problémem něco dělat, filtrovat zprávy ze svých nebezpečných směrů,“ dodává. 

Mají ale operátoři povinnost zabezpečovat své sítě proti zasílání falešných esemes? „Za zabezpečení systému které přenášejí sms určitou odpovědnost mají, nějaká přesná definice ale v zákoně momentálně není,“ předseda Českého telekomunikačního úřadu Pavel Dvořák.

„Rozhodně doporučujeme všem našim klientům, kteří budou mít podezření na to, že dostali sms s falešnou identitou, aby nás okamžitě kontaktovali, a my pak ve spolupráci s policií sjednáme nápravu,“ uklidňuje své zákazníky mluvčí Vodafone Filip Hrubý. 

Esemes můžou taky způsobit chaos u bezpečnostních systémů, které jsou ovládány právě pomocí textových zpráv. Alespoň jedna dobrá zpráva: proniknout do bankovních systémů touto metodou nelze.