Poslanci podpořili rezoluci k Tibetu

Praha - Jak se očekávalo, politické strany se shodli na rezoluci k Tibetu. Místopředseda ČSSD Milana Urbana před jednáním uvedl, že sociální demokraté nevidí žádný důvod k tomu, aby připravovaný dokument odmítli. Tuto skutečnost potvrdil v diskusním pořadu Otázky Václava Moravce i místopředseda vlády za Stranu zelených Martin Bursík.

Sedmdesáti devíti hlasy ze 103 přítomných schválila dolní komora prohlášení, ve kterém vyzvala k takovému politickému řešení práv tibetského lidu, které by reflektovalo zájmy a přání Tibeťanů a jejich kulturní a náboženskou svébytnost. Uvedla také, že trvá na propuštění a rehabilitaci všech, kteří byli potrestáni za prosazování svých politických názorů či náboženského vyznání a za uskutečňování svých nezadatelných práv.

Evropská unie v sobotu přijala dokument, kterým odsuzuje veškeré násilí a vzdává úctu obětem v Tibetu a vyzývá k ukončení represe. Zároveň žádá, aby se zatčenými osobami bylo zacházeno ve shodě s mezinárodními zvyklostmi. Ministři zahraničí EU dále vyzvali Čínu ke konstruktivnímu dialogu s dalajlamou o všech podstatných otázkách jako je zachování tibetského jazyka, kultury a tradic.

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg doporučí premiérovi, aby na zahajovací ceremoniál olympijských necestoval. Prezident Václav Klaus se zahájení nezúčastní ze zdravotních důvodů. Do Číny se nechystá ani ministr školství Pavel Liška.