Česko zahájí s USA možná poslední kolo jednání o pobytu vojsk

Praha - Česko zahájí možná už poslední kolo jednání s USA o doplňkové smlouvě SOFA. Ta obsahuje podmínky pobytu amerických vojáků v Česku. Zatím není jasné, kdy bude jednání o dohodě uzavřeno. Podle ministerstva obrany by ale obě strany mohla čekat ještě dvě kola rozhovorů. Naopak, druhou, hlavní smlouvu o radaru podepíše počátkem května v Česku americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová. V souvislosti s tím pořádá Iniciativa Ne základnám tento týden protestní pochody kolem Poslanecké sněmovny s názvem "Parlament nás neobejde, obejdeme parlament".

Smlouva SOFA řeší například právní postavení amerických vojáků, otázky životního prostředí, dopravu, daně či třeba to, jaké možnosti bude mít Česko při kontrole stavebních prací na americké základně. Mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Opletalová uvedla, že na základně bude maximálně 250 Američanů - vojáků i civilistů.

O smlouvě SOFA v úterý jednala také Bezpečnostní rada státu, jednání ale probíhalo v utajovaném režimu. Podle mluvčí vlády Jany Bartošové nelze o jednání podat žádné bližší informace.