Prezident Klaus na Hradě jmenoval 17 nových soudců

Praha - Na Pražském hradě dnes prezident republiky Václav Klaus jmenoval do funkce 17 nových soudců. Největšího posílení se dočkal Krajský soud v Ostravě, dále pak v Brně, Ústí nad Labem a Praze. V minulosti Klaus odmítl jmenovat některé justiční čekatele soudci kvůli tomu, že jim nebylo třicet let, při dnešním jmenování ale žádný takový případ nenastal.

Pět nových soudců bylo jmenováno pro Krajský soud v Ostravě. Pracovat budou na okresních soudech v Přerově, Ostravě, Olomouci a Karviné. Pod Krajskými soudy v Brně a Ústí nad Labem bude nově působit soudců osm. Ti posílí brněnský městský soud a soudy v Třebíči, Znojmě, Mostě, Chomutově a České Lípě. Dva noví soudci přibudou na obvodních soudech v Praze, po jednom na Okresním soudě v Táboře a Městském soudě v Plzni.

Tomáš Mottl ze Soudcovské unie ČR jmenování nových soudců vítá. Domnívá se, že je dobře, že se funkcí ujmou lidé, kteří vyrostli a vystudovali v demokratických poměrech, a mohou přinést modernější pohled na věc. „Chtěl bych vyjádřit radost, že vůbec k nějakému jmenování dochází, porotce soudci stále chybí,“ komentoval Mottl.

Naposledy Klaus soudce jmenoval loni v prosinci. K loňskému 1. listopadu
působilo v české justici 3028 soudců a plánovaný stav pro minulý rok byl
3063.