Počet nehod na přechodech roste, policie chystá akci

Praha - Zatímco v roce 2006 havarovalo za účasti chodců na přechodech 1 275 aut, loni jejich počet stoupl o 172. V obou letech zemřelo na přechodech shodně 33 chodců. Vyplývá to z policejních statistik. Jak správně přecházet silnici, chtějí příští týden vysvětlovat chodcům pražští policisté, kteří od pondělí budou hlídkovat na některých přechodech.

Řidiči v loňském roce také dávali chodcům na přechodech méně přednost. Pravidlo nerespektovali v 952 případech, což si vyžádalo 14 obětí. O rok dříve skončilo nehodou 816 případů, kdy řidiči nedali přednost. Zemřelo ovšem o dva lidi více než loni.

V roce 2007 bylo tradičně nejvíce nehod na přechodech v Praze, na kterých zemřelo sedm chodců při 302 haváriích. Naopak nejnižší nehodovost byla na přechodech v Jihočeském kraji, kde se stalo celkem 81 nehod, které si žádnou oběť nevyžádaly. Bez obětí se obešly také nehody na západočeských přechodech.

Chystaná preventivní akce s názvem „Zebra se za tebe nerozhlédne“ má lidem podle mluvčí pražské policie Zuzany Pidrmanové například připomenout, že než člověk přejde silnici, měl by se důkladně rozhlédnout.

„Chodci by se měli od policistů mimo jiné dozvědět, jak je důležité být v očním kontaktu s řidičem vozidla, které je v bezprostřední blízkosti přechodu pro chodce, a také to, že úskalím jsou přechody s více jízdními pruhy,“ uvedla mluvčí. K tomu jim poslouží také informativní letáky, které budou policisté lidem na přechodech rozdávat.