Pražští policisté vysvětlí chodcům, jak se chovat na přechodech

Praha - Pražští policisté spouští preventivní akci s názvem "Zebra se za tebe nerozhlédne". Společně s pracovníky preventivně informační skupiny budou příští týden od pondělí do pátku kontrolovat chodce na vytipovaných přechodech a vysvětlovat jim zásady bezpečného přecházení silnice. Akce by měla pomoci zbořit mýtus, že chodec má na přechodu absolutní přednost.

Policisté budou lidem rozdávat materiály, které je seznámí se základy bezpečného přecházení, tedy jak se rozhlížet nebo jak se pohybovat na silnici.

Pražané se s hlídkujícími policisty mohou potkat dnes v ranních hodinách například v Praze 3 a po celý týden i v dalších obvodech hlavního města. Policisté také zamíří do mateřských škol, kde budou dětem vysvětlovat zásady správného přecházení.

V prvních třech měsících letošního roku došlo v Praze k 171 dopravním nehodám, v kterých hráli roli chodci, 81 z nich i zavinili. Tyto nehody si vyžádaly pět obětí. Těžká zranění utrpělo 40 dospělých a tři děti. Lehce se zranilo 113 dospělých a 27 dětí.

V loňském roce se v Čechách jen na přechodech srazilo s chodci 1447 aut, 33 chodců zemřelo a 295 se těžce zranilo.