Zasedání vlády (21. dubna)

Praha - Kabinet se na pondělním zasedání zabýval návrhem ministerstva průmyslu a obchodu na změnu systému investičních pobídek. Jednal také o návrhu ministerstva financí na stanovení střednědobých výdajových rámců státního rozpočtu. Na programu byla i výstavba přehrady na horním toku řeky Opavy. Dva návrhy, týkající se střelných zbraní a krádeží aut, předložil ministr vnitra Ivan Langer. Resort průmyslu a obchodu chtěl prosadit snížení administrativní zátěže a změnu systému investičních pobídek.

Vláda rozhodla, že resorty, které nejvíce zatěžují podnikatele, by měly administrativní zátěž do roku 2010 snížit o dvacet procent. Odsouhlasila také další návrh Martina Římana na změnu systému investičních pobídek. Česko chce utlumit pobídky do zpracovatelského průmyslu, jako je například zemědělství, textilní průmysl nebo hutnictví. Klíčovou změnou do budoucna by mělo být, na základě zkušeností z Irska a Estonska, směřování nabídek do strategických služeb a technologických center.

Ministr financí Miroslav Kalousek představil státní závěrečný účet za rok 2007. Zopakoval, že růst ekonomiky se promítl do státních financí. Schodek za rok 2007 byl nakonec jen 66,4 mld., což je o 25 mld. méně, než se původně plánovalo. Kalousek vládu také seznámil s předpokládaným hospodařením v příštích letech.

Kabinet se domluvil na schválení menší varianty vybudování přehrady na horním toku řeky Opavy. Výstavba přehrady, která má chránit Krnov před povodněmi, znamená zaplavení části obce Nové Heřminovy, podle ministra životního prostředí je nejšetrnější možná.

Ministerstvo obrany mělo vládu informovat o tom, že se rozhodlo odstoupit od projektu Globemaster. Projednání ale bylo odloženo. V rámci projektu Česko plánovalo spolu s několika aliančními spojenci koupit a společně provozovat dvě až tři dopravní letadla C-17. Důvodem odstoupení je přílišná nákladnost projektu.

Schválení se dočkalo memorandum o porozumění s konsorciem EADS, které je prvním krokem k jednání o výměně a následném odkoupení dopravních letadel španělské firmy CASA pro českou armádu výměnou za pět podzvukových bitevníků L-159.

Jednomyslně kabinet schválil novelu Ivana Langera o střelných zbraních a střelivu, která upravuje mimo jiné likvidaci zbraní. Informování o tom, jak účinněji objasňovat krádeže aut, kabinet odložil.

Odložil také rozhodnutí o trase rychlostní silnice R52 z Brna do Rakouska na konec června. Do té doby má ministerstvo dopravy zpracovat analýzu jednotlivých variant z ekonomického i ekologického hlediska. V souvislosti s dálnicí D11 ale vláda schválila, že statkářce Ludmile Havránkové nabídne stejně velkou plochu polností na jiném místě a finanční kompenzaci 45 milionů korun.