Brno bude mít územní plán až v roce 2012, o dva roky později

Brno - Brno zřejmě bude mít nový územní plán později než se původně plánovalo, tedy až v roce 2012. Současný plán z roku 1994 měl platit jen do roku 2010, radnice ale nový nestihne připravit včas. Na mezinárodním stavebním veletrhu to dnes řekla architektka brněnské radnice Kateřina Leopoldová. Magistrát pracuje se třemi různými předlohami plánu, příští rok je dá k veřejnému projednání, až pak bude moci vybrat konečnou variantu.

Všechny tři koncepty chce mít radnice připraveny do konce příštího roku. Pak se k nim bude moci vyjádřit veřejnost. Poté úředníci a architekti vyberou jednu z variant a tu znovu předloží k veřejnému projednávání. Teprve pak dokument schválí zastupitelstvo, uvedla Leopoldová.
   
Územní plán Brna je důvodem sporů už několik let. Například kvůli vedení rychlostní silnice R43 z Brna na Svitavy. Část veřejnosti i politiků odmítá variantu, aby důležitá dopravní tepna vedla přes městskou část Bystrc. Zelení tak loni prosadili, aby se nechal zpracovat i návrh plánu bez R43. Právě debaty kolem R43, jedné z nejspornějších dopravních staveb v kraji, pravděpodobně přípravu plánu zpozdily.

V současném územím plánu udělal magistrát za čtrnáct let řadu změn a další ještě plánuje. Na konceptech nového plánu pracuje studio Arch.Design. Počítá s tím, že změní možnosti využití řady opuštěných areálů v centru města i v jeho městských částech a mnoho dosud nevyužitých území.

Například chce využít pro bydlení opuštěné tovární areály podél řeky Svitavy, zatraktivnit pro turisty brněnskou přehradu, poblíž Černovické terasy na jihu města chce navrhnout plochy pro zábavní centrum. „Mohla by to být jakási brněnská alternativa vídeňského Prateru,“ doplnil architekt a jeden z autorů nového plánu Jaroslav Dokoupil.