Policie zadržela muže podezřelého z krádeže na terezínském hřbitově

Terezín - Kriminalisté zadrželi včera pozdě večer v Mostě devětadvacetiletého Miroslava Daňu, který je podezřelý z krádeže bronzových cedulek se jmény obětí na Národním hřbitově v Terezíně. Podle redaktorky ČT Terezy Baldové policie muže obvinila z krádeže a podala návrh na jeho vzetí do vazby. Už včera po něm bylo prostřednictvím stránek ministertsva vnitra vyhlášeno celostátní pátrání. Jeho fotografii a popis uveřejnil i pořad České televize Na stopě. Zloději, který způsobil škodu 2,5 milionu korun, hrozí až osm let vězení.

Kriminalisté se ale přiklánějí k názoru, že na hřbitově nekradl pouze jeden člověk. Tvrdí to jak majitel sběrny, kde policie část destiček našla, tak i Jan Noga, ředitel Odboru obecné kriminalistiky PP ČR. Ten v dnešních Událostech, komentářích řekl: „Je zcela nepravděpodobné, že by v takovém kvantu mohl krást jen jeden člověk. Vypadá to skutečně na organizovanou skupinu, nebo skupinu osob, které se na zločinu podíleli.“

Policie pátrá po dalších členech skupiny. V současnosti je na stopě několka podezřelým. Noga potvrdil, že „byl dán podnět, aby zadržený pachatel byl vzat do vazby.“ O vazbě bude zítra rozhodovat soud. 

Matka údajného zloděje je ze zadržení svého syna v šoku. Sousedé Daňových se shodli, že jde o problémovou rodinu, která se často chová agresivně. Podle mostecké městské policie se Daňo pohyboval i v komunitě narkomanů a často se dopouštěl nejrůznějších přestupků. Za krádeže a další majetkovou trestnou činnost byl navíc podle redaktorky ČT Terezy Baldové v minulosti už několikrát trestaný.

Většinu destiček policisté stále hledají 

Česká inspekce životního prostředí příští týden zkontroluje sběrnu šrotu v Nehasicích u Žatce, kde policisté našli bronzové destičky, které byly ukradeny z hrobů. Pokud by se policistům podařilo prokázat, že zástupce sběrny vědomě vykoupil věc pocházející z trestné činnosti, hrozí mu trest až dva roky vězení nebo peněžitý postih. Podle majitele sběrny Tomáše Zutise zloději vystupovali jako zástupci firmy, která opravuje hřbitovy.

Právě majitel sběrny v Nehasicích má podle policie na objasnění případu obrovský podíl. Policie ale dál pátrá po ukradených destičkách. Zatím má jen asi 30 kilogramů bronzu, které zloději nechali právě na Lounsku. 

Pryskyřice místo bronzu

Pryskyřicové cedulky imitující bronz, které nahradí 824 ukradených bronzových jmenovek, už se podle ředitele terezínského památníku Jana Munka vyrábějí. Firma je památníku dodá za cenu materiálu. Kdy přesně je budou moci zaměstnanci památníku na hroby namontovat, Munk neví, doufá ale, že všechny budou na místě do 18. května, kdy se zde uskuteční Terezínská tryzna.

Památník Terezín
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24