O radaru se diskutovalo ve sněmovně i před ní

Praha - Na tradiční téma umístění americké základny na českém území se dostalo i během dnešních interpelací v Poslanecké sněmovně. Předseda sociálních demokratů v této souvislosti obvinil premiéra Mirka Topolánka, že vláda jednáním o radaru posluhuje prezidentu Bushovi. Protiraketovou základnu politikům připomínala také iniciativa Ne základnám, jejíž členové na zákonodárce čekali před budovou sněmovny s textem poslaneckého slibu a zeminou.

„Jste si vědom toho, že váš přístup k této problematice v podstatě není ničím jiným než posluhováním současné konzervativní administrativě George Bushe?“ zeptal se Paroubek premiéra. Topolánek ale něco takového odmítl slovy, že projekt protiraketové obrany má v Americe širokou podporu a po prezidentských volbách v něm pokračovali i demokraté.

Sociální demokraté zopakovali, že výstavba americké základny na našem území není nutná. Odkazovali také na její malou podporu mezi veřejností, neboť podle průzkumů téměř 70 procent Čechů radar odmítá. Podle ČSSD o problému vláda dostatečně s nikým nediskutuje, což považuje  za důkaz arogance a selhání kabinetu.

Kritikem radaru je také iniciativa Ne základnám. Její členové ráno politikům přicházejícím do sněmovny rozdávali lístečky s textem poslaneckého slibu. Chtěli jim tak připomenout jeho část, v níž se zavázali, že budou mandát vykonávat v zájmu všeho lidu a podle nejlepšího vědomí a svědomí. Poliltikům nabízeli také trochu zeminy, aby si prý uvědomili, že mají v rukou osud země. Protest iniciativy by měl před sněmovnou pokračovat i zítra.