Mimo poplatku za položku se v lednu v lékárnách nic nezmění

Praha - Mimo třicetikorunového poplatku za položku na receptu se pro pacienty od 1. ledna příštího roku v lékárnách nic nezmění. Náměstek ministra zdravotnictví Pavel Hroboň novináře ujistil, že ministerstvo nechystá žádné zvyšování cen léků ani růst doplatků. Lidé si nemusejí kupovat léky do zásoby. První změny cen a doplatků se dají očekávat až ve druhém čtvrtletí a budou jen mírné.

„V důsledku nových právních změn se od 1. ledna pro pacienty nic nezmění. Pokud se něco drobného změní, tak klesnou mírně doplatky na některé léky,“ řekl Hroboň. Díky očekávaným úsporám by měla poklesnout hodnota léků, které jsou předepisovány na lékařské předpisy. Umožní to i princip referenčních úhrad, který bude nutit výrobce k tomu, aby svoji cenu snižovali na úroveň plně hrazeného přípravku ve skupině. „Bude zde fungovat princip konkurence,“ dodal náměstek Hroboň. V každé ze 300 lékových skupin bude dál alespoň jeden lék bez doplatku. Růst DPH na léky z pěti na devět procent se vyrovná poklesem marže, ceny mohou stoupnout nanejvýš o jedno procento, dodal první náměstek ministra Marek Šnajdr.

Nový systém cenové regulace a stanovení úhrad u léků, který platí od 1. ledna, se podle náměstka projeví postupně a nepovede k revolučním změnám. Umožní, aby peníze zdravotního pojištění byly využity účelněji. Ročně se v Česku spotřebuje léků za 55 miliard korun, to je čtvrtina peněz, jež má zdravotnictví k dispozici. Na rozdíl od nemocnic a lékařů budou lékárny jediné, kdo z poplatků nic navíc mít nebudou.

„Dlouhodobě bude pro pacienty zajímavé, že se jim zjednoduší život. Vedle léků na recept a volně prodejných přípravků bude nově i třetí skupina léků, které budou také bez receptu,“ uvedl Hroboň. Pacienti si budou moci jít pro lék rovnou do lékárny a ušetří 30 korun za návštěvu lékaře a dalších 30 korun za položku na receptu. Lékárník s nimi probere, zda je lék pro ně vhodný a nekříží se s jiným, který užívají. Kde to bude potřeba, jako u přípravků s obsahem návykové látky, si lékárník vyžádá od kupujícího občanský průkaz. U těchto léků bude omezen i počet balení, který lze koupit.

Co se týká třicetikorunových poplatků za položku na receptu a uznatelnosti doplatku na léky do ročního limitu 5000 korun, pacient dostane v lékárně účtenku. Bude na ní napsáno, že zaplatil 30 korun, jaký uhradil doplatek a jaká jeho část se mu počítá do limitu.

Podle Hroboně by si účtenku měl brát jen ten, kdo ji chce z vlastního zájmu, protože lékárny budou automaticky posílat všechny údaje zdravotní pojišťovně. Ta bude údaje o platbách sledovat a výpis zašle pacientovi. Pojišťovny plánují, že to budou dělat každého čtvrt roku. „V případě, že občan přesáhne roční limit, pojišťovna ho vyrozumí a peníze mu vrátí automaticky, takže neexistuje žádný důvod, proč by si lidé museli schovávat účtenky. Nemusejí,“ dodal náměstek.