Tři ranění vojáci jsou už z nemocnice doma, stav čtvrtého je vážný

Praha - Tři české vojáky zraněné v Afghánistánu propustili lékaři v sobotu večer do domácího ošetřování. Stav čtvrtého raněného je však nadále vážný. Vojáci přiletěli do Prahy spolu s ostatky svého mrtvého kolegy v sobotu večer. Bezprostředně po přistání byli ranění převezeni do Ústřední vojenské nemocnice ve Střešovicích. Na letišti se uskutečnil smuteční ceremoniál za účasti představitelů ministerstva vnitra a zahraničí.

Všichni zranění vojáci podstoupili v nemocnici komplexní lékařské vyšetření. Léčba tří z nich už bude probíhat jen ambulantně, čtvrtý voják zůstává v nemocnici a podle náčelníka generálního štábu Vlastimila Picka bojuje o život.

Padlého vojáka, který byl příslušníkem prostějovského průzkumného praporu, ministryně obrany Vlasta Parkanová v sobotu in memoriam povýšila na praporčíka a vyznamenala ho Záslužným křížem prvního stupně, nejvyšším armádním vyznamenáním.

Voják zahynul ve středu v provincii Lógar. Řídil obrněné vozidlo, které najelo na nastraženou nálož. Jeho čtyři spolujezdci byli při výbuchu zraněni. Terčem útoku se stali členové českého provinčního rekonstrukčního týmu (PRT), který působí od března na východě Afghánistánu.