Pražský hrad dnes otevřel své reprezentační prostory návštěvníkům

Praha - Víc než 3000 návštěvníků dnes přilákaly zpřístupněné reprezentativní prostory Pražského hradu. Veřejnost si dnes mohla po celý den prohlédnout Španělský sál, Rudolfovu galerii a salony Jižního křídla Nového paláce. Reprezentativní prostory, které jsou přístupné dvakrát do roka, se lidem opět otevřou první sobotu po 28. říjnu, tedy 1. listopadu.

Reprezentační prostory Pražského hradu, někdejšího sídla českých králů a nynějšího působiště prezidenta, nejsou obvykle veřejnosti přístupné, neboť jsou určeny pro přijímání oficiálních návštěv prezidenta. Dny otevřených dveří se v nich pořádají pravidelně dvakrát ročně zpravidla o víkendech po státních svátcích.

Španělský sál slouží k nejrůznějším slavnostním příležitostem. Letos v únoru v něm například zákonodárci volili prezidenta republiky. V dobách socialismu zde třeba zasedal ústřední výbor KSČ a předávala se vyznamenání vzorným pracovníkům. Ke slavnostním aktům slouží stejně tak i Rudolfova galerie, která vznikla v 16. století jako místo pro sbírky císaře Rudolfa II.

Reprezentační prostory Pražského hradu se po druhé světové válce poprvé otevřely pro veřejnost v listopadu 1964, když byl Antonín Novotný podruhé zvolen prezidentem. Za jeho nástupce Ludvíka Svobody se při oslavách státního svátku 9. května pořádal na Hradě Týden otevřených dveří. Poslední komunistický prezident Gustáv Husák tradici dnů otevřených dveří zrušil.

Ve Španělském sále Pražského hradu se koná společná schůze obou komor parlamentu. Zákonodárci by měli zvolit nového českého prezidenta.
Ve Španělském sále Pražského hradu se koná společná schůze obou komor parlamentu. Zákonodárci by měli zvolit nového českého prezidenta.