Spotřeba léků na recept klesá, naopak volně prodejné jdou více na odbyt

Praha - Za první čtvrtletí letošního roku se spotřebovalo v Česku méně léků na recept a naopak prodej léčiv bez receptu vzrostl. Vyplývá to z porovnání údajů mezi letošním a loňským prvním čtvrtletím. Léků na recept se prodalo zhruba o jedenáct milionů méně, volně prodejných pak o milion více.

Počet balení léků vázaných na recept klesl z 94 milionů na 83 milionů, což odpovídá necelé miliardě korun. Volně prodejných léků se spotřebovalo 34,4 milionů balení oproti loňským 33,4 milionů. Potvrdily se tak předpoklady, že se lidé koncem loňského roku v obavě před nově zavedenými poplatky ve zdravotnictví předzásobili.

Podle statistik Státního úřadu pro kontrolu léčiv (SÚKL) loni stoupl počet nových lékáren nejméně od roku 1991. Počet odloučených výdejen dokonce poprvé klesl. Trend ukazuje přesycenost lékárenské péče.

Dodal, že v rámci boje proti padělkům léků dal loni SÚKL podnět k odstranění 23 webových stránek, což je nejvyšší číslo za tři roky, co SÚKL oblast sleduje. Při inspekci bylo loni zjištěno dosud nejvíce padělků a nelegálních přípravků, celkem třináct.