Silniční zákon zřejmě brzy čekají změny

Praha - Poslanci ODS připravili novelu silničního zákona a budou se snažit ji co nejdříve prosadit. Chtějí zrušit i systém zón placeného stání v částech některých měst, považují ho totiž za diskriminační. Na změnách zákona pracuje i ministerstvo dopravy. Silniční zákon se tedy nejspíš brzy změní, zatím ovšem není jisté jak.

ODS předkládá návrhy na zmírnění sankcí za jízdu bez rozsvícených světel nebo telefonování během řízení. Místo trestných bodů by měli řidiči dostat jen pokuty. „Návrh by měl posílit prvky bezpečnosti na silnicích, měl by zabránit šikaně řidičů a měl by zlepšit situaci na silnicích,“ předkládá svůj náhled na věc jeden z iniciátorů novely poslanec David Šeich (ODS).

Ministerstvo dopravy se zmírněním pokut za nerozsvícená světla souhlasí. „Zdá se, že jediný problém vznikne v oblasti telefonování za volantem. Všichni experti na bezpečnost se shodují, že je to nebezpečné,“ vysvětluje mluvčí ministerstva Karel Hanzelka.

Expertní skupina ministerstva chce prosadit větší změny. Více trestných bodů by se mělo udělovat za bránění v předjíždění, nepoužití blinkru a nedodržení vzdálenosti. Za nerozsvícená světla by hrozila pokuta. Přísnější budou policisté i v případě, že řidič nezastaví před přechodem pro chodce, pojede bez bezpečnostního pásu nebo poveze děti bez autosedačky. Změna bodování by byla i za zneužití výstražných světel modré a žluté barvy. Podle Hanzelky by se ministerstvo mohlo dopracovat ke konkrétním závěrům už v polovině května.

Podle Václava Špičky z Autoklubu ČR není vzhledem k rozdílnému stáří vozidel prostor pro zvýšení povolené rychlosti na dálnicích. 

Další návrh poslanců ODS se týká parkovacích zón, které by rádi zrušili. Považují ho totiž za diskriminační. „My chceme, aby podnikatelé, návštěvníci Prahy a uživatelé služeb, klienti podnikatelů měli větší přístup k parkování v Praze,“ vysvětluje František Lajdat, poslanec ODS.

Poslanci ODS, kteří jeden z návrhů vytvořili, teď budou pro oba návrhy hledat podporu ve sněmovně. Podle nich by už v záři mohl parlament o návrzích jednat.