Ředitel VZP očekává od reformy zefektivnění zdravotnických služeb

Praha - Ředitel VZP Pavel Horák si myslí, že po nahrazení státu soukromými subjekty je možné předpokládat vyšší úspory, ale i velké zpřísnění toho, k čemu budou prostředky použitelné. Z plánované privatizace zdravotních pojišťoven proto nemá obavy. Pojišťovny jsou před jejím zahájejím v dobré finanční kondici.

VZP v minulém roce hospodařila se ziskem 10 miliard. Ostatní zdravotní pojišťovny uvedly zisk dosahujícíé téměř 30 miliard korun. Podle nové reformy by z něj 85 procent mířilo na přímé úhrady péče a služeb pojišťenců, od čehož si většina odborníků slibuje zlepšení efektivity přerozdělování pojistného. Přebytky by měly být určeny především na zmírnění poplatků za léky a další obecné poplatky, ale například i jako pobídka pro pojišťěnce k podstoupení jinak opomíjených vyšetření, která jimi budou hrazena. 

Horák se neobává ani příchodu kontroverzního amerického modelu spojování pojišťoven a nemocnic do koncernů. Neměla by tím být ohrožena úloha instituce, tedy především garance základní zdravotní péče, stabilizace systému. Péče o konkrétní skupiny pacientů a další specifické služby jsou podle něj na místě druhém.

Video Interview ČT24
video

Interview ČT24

Trnitá cesta Julínkovy reformy

Cílem celkové reformy by měla být nejen transformace systému zdravotních pojišťoven, ale i jejich větší řiditelnosti, transparentnost jejich hospodaření a zvýšení odpovědnosti jejich funkcionářů.

Mezi odpůrci figuruje stínový ministr zdravotnictví Rath. Upozornil především na velké riziko vytunelování pojišťoven v případě, že se skutečně změní v akciové společnosti. Současný ministr zdravotnictví Julínek však oponuje tím, že přebytečné finance skončí v rukou občanů transparentně.

Transformace systému zdravotních pojišťoven je třetím ze sedmi kroků v Julínkově reformním návrhu. Diskuse nad tímto celkovým návrhem však stále trvá, staví se proti němu například i KDU-ČSL.