V Havířově začne v červnu rekonstrukce Hlavní třídy

Havířov (Karvinsko) - Rekonstrukce Hlavní třídy začne v červnu v Havířově na Karvinsku, město do ní investuje 53 milionů korun. Letos opraví zhruba polovinu centrální tepny města, renovaci zbývající části dokončí v následujících letech a měla by stát čtyřicet milionů korun, uvedla mluvčí havířovského magistrátu Jana Pondělíčková.

Během rekonstrukce budou vyměněny chodníky, vybudovány cyklostezky a obnoveno veřejné osvětlení. Jedna z křižovatek se změní na světelnou. Alej se 180 lípami nahradí habry. „Nechali jsme si udělat dendrologickou studii, která ukázala, že lípy vydrží maximálně pět let, některé ani tolik,“ vysvětlila Pondělíčková, proč chce město lipovou alej vykácet.

Lípy nahradí město zhruba 120 habry, které jsou podle mluvčí podstatně odolnější. „Když se lípy v minulosti sázely, nikdo netušil, že toto místo bude tak obrovsky frekventované. Habry jsou mnohem více odolnější vůči negativním vlivům spojeným s dopravou, ale lépe snášejí například i sůl používanou v zimních měsících k údržbě,“ uvedla mluvčí. Dodala, že stromů bude o něco méně než lip, aby měly více prostoru.

Město dosud vykácelo 86 stromů a s výsadbou nové aleje chce začít letos na podzim nebo nejpozději příští rok na jaře.