Opisování odhalí univerzity mnohem snadněji

Praha - Program, který umožňuje učitelům kontrolovat, zda studenti při psaní prací neopisovali, může ode dneška používat celkem sedmnáct českých vysokých škol. Software na odhalování plagiátorů vyvinuli odborníci Masarykovy univerzity, od ministerstva školství na jeho vytvoření získali deset milionů korun. Školy, ke kterým se nepřipojila Univerzita Karlova, nyní připravují podmínky pro vkládání prací do systému. Software však neumí odhalit, zda jde o opisování nebo legální citaci.

Program porovnává, zda se věty či odstavce studentských prací neshodují s dříve napsanými studiemi. Dokumenty mohou univerzity vyhledat jednak mezi závěrečnými pracemi vysokých škol, jednak mezi vybranými zdroji z internetu. Systém již existujících dokumentů zprovoznili programátoři na této adrese

„Všechny dokumenty, které jsou do systému vloženy, jsou analyzovány a připraveny k porovnání podobnosti. Školy si budou moci nastavit na základě, jakých kritérii budou chtít v systému vyhledávat,“ popisuje program manažerka projektu Jitka Brandejsová.

Masarykova univerzita porovnává texty diplomových prací pomocí programu druhým rokem. Jen za první rok systém odhalil systém 150.000 podobností. Číslo však neříká nic o míře opisování, mezi podobnosti řadí počítač i řádné citace. U disciplinárních komisí skončilo za dobu fungování programu několik studentů, podstatná je však hlavně prevence. Když posluchači vědí, že na opisování by se přišlo, nedovolí si ho.