Na opravy silnic v Karlovarském kraji půjde více peněz

Karlovy Vary - Modernizace a opravy silnic druhé a třetí třídy v Karlovarském kraji budou letos stát přibližně 398,3 milionu korun. Je to téměř o dvacet milionů více než loni. Peníze půjdou do silniční sítě ze tří zdrojů. Nejvíce z Evropské unie, a to zhruba 228,6 milionu korun. Dalších asi 97 milionů korun bude příspěvek ze Státního fondu dopravní infrastruktury a 44 milionů korun je z rozpočtu kraje, informoval náměstek hejtmana Jan Zborník.

Přestože se objem peněz do modernizace silnic mírně zvyšuje, stále je jich k dispozici velmi málo. Ve správě kraje je přibližně 1800 kilometrů cest a na jejich opravy a rekonstrukce je potřeba ročně téměř jedna miliarda korun. Podle Zborníka vychází nyní oprava jednoho metru čtverečního cesty na zhruba 900 korun. Každá silnice přitom jednou za deset let potřebuje rozsáhlou obnovu. „To se ale za současného přísunu peněz nemůže podařit. Soustředíme se tedy na nejdůležitější úseky,“ uvedl.

Mezi nejnáročnější akce patří letos rekonstrukce mostu přes řeku Ohři ve Stráži na Karlovarsku. Náklady na ni sice nejsou nejvyšší, bude stát 14 milionů korun, ale opravy se musejí uskutečnit za plného provozu. Přes most, který je jedinou přístupovou cestou ke stáčírně minerálek Korunní, denně přejede až padesát kamionů, řekl Zborník. Nejdražší stavbou je rekonstrukce průtahu Kraslicemi za 46,4 milionu Kč. „Nákladná je i oprava silnice mezi Hroznětínem a Merklínem za 40 milionů korun,“ konstatoval náměstek.

Ve finančním plánu investičních akcí je letos celkem 24 staveb. Další prostředky si vyžádají například výkupy pozemků. Kraj musí ale vynaložit značné peníze i na běžnou údržbu a opravy silnic. Letos to bude kolem 58 milionů korun. I tady se podařilo částku meziročně navýšit, a to zhruba o deset milionů korun. „Tyto peníze půjdou zejména na opravy povrchů silnic i celkové opravy některých úseků. Například mezi Fojtovem a Děpoltovicemi nebo ve Stříbrné,“ dodal Zborník.