Rada vlády: Nebezpečné špehování a obtěžování by mělo být trestným činem

Praha - Nebezpečné pronásledování neboli stalking by mělo být trestné, domnívá se ministryně Džamila Stehlíková. Rada vlády pro rovné příležitosti žen a mužů, jejímž je členem, proto navrhuje, aby skutková podstata trestného činu stalkingu byla zavedena do trestního zákona. Lov nebo stopování - jak zní české ekvivalenty anglického výrazu - je úmyslné pronásledování a obtěžování druhé osoby nechtěnou pozorností, od bombardování e-maily nebo esemeskami přes špehování až po hřebíky v pneumatikách. Současná legislativa takové chování, trvající i roky, nepostihuje. Řešit to nelze komplexně, ale pouze jednotlivě jako přestupek.

Podnět radě poskytl Výbor pro prevenci domácího násilí. K pronásledování často dochází ze strany bývalého partnera nebo partnerky, v případě oběti domácího násilí ale jde navíc o pokračování násilí po rozchodu, zdůvodňuje místopředseda výboru Jan Potměšil, proč iniciativa vyšla právě od nich.

Jeho kolegyně Klára Laurenčíková věří, že zařazení stalkingu mezi trestné činy přispěje k „efektivnější ochraně obětí pronásledování, která v této chvíli není kvalitně nastavena a zajištěna v systému“.

Na novelu si zřejmě počkáme rok

Úprava by podle Džamily Stehlíkové „slušela“ už novele trestního zákona, kterou právě projednává sněmovna. Respektuje ale, že jde o legislativní proces, který už probíhá. Navíc nechce, aby příprava novely byla podceněna. „Zařazení návrhu už teď by bylo praktičtější, ale nám jde hlavně o to, aby byl zpracován kvalitně a pečlivě,“ uvedla ministryně.

Přípravou se nyní zabývá tým odborníků ministerstva spravedlnosti. Celý legislativní proces, který skončí zařazením stalkingu mezi trestné činy a tedy zaplněním „vakua v našem právním řádu“, by podle jejího odhadu mohl trvat asi rok.