Česko pošle Číně léky v hodnotě jednoho milionu korun

Praha - Česká republika pošle do Číny, kterou v pondělí postihlo ničivé zemětřesení, léky za jeden milion korun. Jde především o antibiotika a léky proti bolesti. Zásilka odcestuje v neděli na palubě leteckého speciálu, který do Číny odlétá s delegací poslanecké sněmovny. Česko Číně už v pondělí nabídlo okamžité vyslání specializovaného týmu záchranářů se psy. Čínská strana však tuto pomoc s díky odmítla.

Poslaneckou delegaci povede místopředseda sněmovny Jan Kasal (KDU-ČSL). Kromě něj se cesty zúčastní pět členů zemědělského výboru sněmovny - Jiří Papež (ODS), Jiří Hanuš (KDU-ČSL), Pavel Kováčik (KSČM), Zdeněk Mach (ODS) a Ladislav Skopal (ČSSD). Vedle předání humanitární pomoci se setkají například s čínským ministrem zemědělství či ministrem pro životní prostředí.

Zemětřesení o síle skoro osmi stupňů Richterovy škály zasáhlo jihovýchodní Čínu před čtyřmi dny. Potvrzený počet mrtvých v celé zemi dnes vzrostl na více než 22.000. Celková bilance katastrofy se ale může pohybovat kolem 50.000 mrtvých. Statisíce dalších lidí jsou zraněny, miliony osob zůstaly bez přístřeší.