Umělci plánují kvůli financování kultury Dny neklidu

Praha - V pražském divadle ABC se dnes sešli zástupci Iniciativy pro kulturu. Veřejně protestují proti kulturní politice města a radního pro kulturu Milana Richtera. Umělci si stěžují na postup radnice při financování pražské kultury, jejich petici již podepsalo více než devatenáct tisíc lidí.

Cílem nespokojených umělců je změna grantové politiky města a také odvolání radního Richtera. Členové Iniciativy pro kulturu plánují Dny neklidu: „V neděli 25. května se od 13:00 uskuteční u Národního divadla koncert, kde vystoupí řada umělců a řečníků, kteří přijdou podpořit tuto iniciativu,“ vysvětluje herec a zároveň mluvčí iniciativy Miroslav Táborský.

Dny neklidu vyvrcholí demonstrací 29. května ráno před magistrátem, kdy se má konat další zasedání zastupitelstva. „Chceme, aby bylo dobře slyšet, že je nás hodně, kdo si myslí, že magistrát financuje a řídí kulturu chybným způsobem,“ dodává Táborský. Ač nejvýrazněji zaznívají obavy divadelníků, kulturní politika Prahy se týká všech uměleckých oborů. Granty tak zasahují třeba galerijní provoz či existenci filmových, tanečních či hudebních festivalů.

V systému grantů je kritizována hlavně nově zavedená dotace na prodanou vstupenku. Ta prý vtahuje do hry o peníze z veřejných rozpočtů i obchodní společnosti založené za účelem generování zisku. Zástupci několika příspěvkových scén města zase poukazují na to, že transformace, kterou po nich Praha chce, je příliš ukvapená a málo připravená.