Praha uvažuje o zpřísnění postupu proti agresivním řidičům

Praha - Pražský magistrát uvažuje o tom, že se pokusí převychovat agresivní řidiče, kteří způsobí nehodu. Pokud spáchají přestupek a prokáže se, že riskovali, museli by postoupit vyšetření u psychiatra, psychologické testy a kurz sebeovládání. Museli by také zhlédnout film o následcích nehod. Návrh ředitele pražské záchranné služby Zdeňka Schwarze na novelu silničního zákona dnes podpořil bezpečnostní výbor zastupitelů.

Zdroj: www.hzs-zlkraje.cz Autor: HZS Zlínského kraje

Návrh podle Schwarze směřuje zejména na část mladých řidičů, kteří si pořizují silné automobily a jezdí riskantně. „Řidičský průkaz by mohl být posuzován jako zbrojní průkaz,“ uvedl ředitel, který kandiduje za ODS do Senátu v Praze 1.

Nad tím se pozastavují někteří opoziční zastupitelé. „Poprvé od začátku volebního období se bezpečnostní výbor věnoval podrobněji tak důležitému tématu, jako je zvyšování bezpečnosti silničního provozu. Doufám, že to nebyla jen jednorázová iniciativa motivovaná zahájením kampaně před senátními volbami,“ řekla Petra Kolínská (Strana zelených).

Vyšetření, testy a promítání filmu by museli podstoupit třeba lidé, kteří předjíždějí na nepřehledných místech se zákazem nebo se velmi rychle řítí i přes přechody pro chodce. Schwarz uvedl, že jeho návrh je k diskusi a uvědomuje si, že nemusí být schválen.

Předseda bezpečnostního výboru Pavel Žďárský (ODS) uvedl, že městská rada by se mohla návrhem zabývat už tento týden. Město by jej pak předložilo jako svou iniciativu. V současné době se chystá větší novela silničního zákona, který předloni zavedl bodový systém pro řidiče.