Generál Vacek: Sovětský svaz měl v ČSSR atomové zbraně od roku 1969

Praha - Někdejší komunistický generál Miroslav Vacek tvrdí, že Sovětský svaz měl už od roku 1969 v Československu atomové zbraně. Rozhodně ale popřel, že by byly ve výzbroji někdejší Československé lidové armády. Pravděpodobně by je ale rychle dostala, kdyby se schylovalo k atomové válce, řekl generál, který byl v té době členem nejvyššího velení československé armády.

„Byla to úmluva Spojených států amerických se Sovětským svazem, že svým spojencům, tedy Američané v NATO a Sověti ve Varšavské smlouvě, jaderné zbraně v běžné mírové době nedají,“ tvrdí generál, který v době pádu komunistického režimu v listopadu 1989 náčelníkem jejího generálního štábu. V polistopadové vládě „národního porozumění“ se za komunistickou stranu stal ministrem obrany, jímž byl až do října 1990. Členství v komunistické strany přerušil v roce 1990. V současnosti je členem KSČM.

Jaderná munice byla u Míšova, u Bíliny  a v Ralsku

Sklady jaderné munice v Československu podle Vacka existovaly u Míšova, Bíliny a ve vojenském prostoru Ralsko a byly v nich i jaderné hlavice. Kontrolu nad nimi ale měla pouze Sovětská armáda. Šlo o rovnováhu sil. Generál totiž tvrdí, že Američané měli srovnatelné zbraně ve Spolkové republice Německo nejméně od roku 1959.

Vacek je přesvědčen o tom, že oba pakty byly připraveny k vedení obranných bojů i útočných operací, a to s možností použití jaderných zbraní, nebo bez nich.

Československo bylo podle Vacka ve směru druhého úderu. Hlavní úder by vedl přes bývalou Německou demokratickou republiku a Polsko na Sovětský svaz. Československá armáda měla v útočné variantě za 16 dní dosáhnout Rýna.

Na sovětské rakety u nás vzpomíná i Chňoupek 

O rozmístění sovětských raket v Československu a bývalé Německé demokratické republice píše ve svých vzpomínkách i tehdejší ministr zahraničí Bohuslav Chňoupek. Oznámení SSSR o tom mu prý přišlo běžnou poštou. Na osmi řádcích včetně oslovení prý stálo, že na území Československé socialistické republiky a Německé demokratické republiky budou rozmístěny rakety.

Rakety začal Sovětský svaz stahovat až na konci 80. let 

Sovětský svaz začal raketovou brigádu z Československa stahovat až na základě washingtonské smlouvy z 8. prosince 1987 o likvidaci jaderných zbraní středního dosahu. Šlo o rakety SS-20. Brigáda byla dislokována podle knihy Ivana Brože Mistr ministr ve vojenském prostoru Hranice na Moravě s odpalovacími základnami v Přáslavicích, Staré Vodě a Zeleném Kříži.