Za oběšence na semaforech zaplatí člen skupiny Ztohoven pokutu

Praha - Pokutu ve výši šedesáti tisíc korun by měl výtvarník David Brudňák alias Roman Týc ze skupiny Ztohoven zaplatit za to, že loni v dubnu vyměnil skla na padesáti pražských semaforech pro chodce.
Navíc musí uhradit škodu, kterou město vyčíslilo na zhruba 82 tisíc korun, pokud nechce raději zvolit náhradní trest jednoho měsíce vězení. Na šablony místo tradičních figurek umístil například ženu v sukni, oběšence nebo beznohého muže. Podle soudu se Brudňák dopustil poškozování cizí věci, obžalován byl ale i z ohrožování provozu obecně prospěšného zařízení. Proti verdiktu se může ještě odvolat k pražskému městskému soudu.

Podle soudce Tomáše Hájka právě výše škody rozhodla o tom, že se výtvarník dopustil trestného činu poškozování cizí věci. Náklady na uvedení semafory do původní podoby přesahovaly pět tisíc korun, tedy hranice, za kterou již čin nelze hodnotit jako přestupek. „Soud tu není od toho, aby posuzoval uměleckou stránku věci,“ prohlásil soudce Tomáš Hájek.

Výtvarník už dříve čin vysvětlil tím, že jen pomohl panáčkům ze svěrací kazajky a uvolnit se. Podle policie ale mohl svým činem ohrozit hromadnou dopravu, za což mu hrozily až tři roky vězení. Nejprve ale soud musel určit, kdo vlastně sedí na lavici obžalovaných. Brudňák totiž popíral svou totožnost s Romanem Týcem a k případu odmítal vypovídat.

Brudňák je jedním ze zakládajících členů umělecké skupiny Ztohoven, které se podařilo simulovat výbuch atomové bomby ve vysílání pořadu Panorama na druhém programu České televize nebo zakrytím přeměnit neonové srdce výtvarníka Jiřího Davida nad Pražským hradem v otazník.

Sám David Brudňák, nebo spíše Roman Týc, na sebe upozornil i hrou Seber policajtovi čepici nebo sochou ohořelého muže Ohnívání vystavenou na Václavském náměstí poblíž místa sebeupálení Jana Palacha.