Soud žalobu pozůstalých po nehodě u Nažidel odročil na neurčito

Plzeň - Případ manželů Hartových, pozůstalých po oběti tragické autobusové nehody u Nažidel, odročil plzeňský krajský soud na neurčito. Hartovi žalují řidiče autobusu Pavla Krbce, chomutovskou cestovní kancelář Vlna i zkrachovalého dopravce Milana Jurštáka. Soud líčení odročil, protože se omluvila svědkyně, zaměstnankyně Vlny; soud také žádá majitele cestovky, aby předložil účetní doklady o tom, jakou službu tehdy účastníkům pobytu poskytoval.

Manželé Hartovi přišli před pěti lety při nehodě o jedenadvacetiletého syna Viktora. Po řidiči žádají každý 300.000 Kč odškodného, po přepravci každý 55.500 Kč a po majiteli kanceláře Eduardu Knappovi každý 1,5 milionu korun. „Žádám zadostiučinění. Nežádám, aby se mi někdo omlouval, protože omluva měla přijít dávno. Žádám spravedlnost,“ uvedl Karel Hart.

K soudu se dnes dostavil pouze majitel kanceláře Eduard Knapp, Krbec a Juršták požádali o jednání v nepřítomnosti. Jednání se týkalo hlavně toho, zda existují účetní doklady Vlny. „Z dokladů by bylo možné posoudit, co vše platba zahrnovala,“ uvedl advokát Hartových Alexandr Kocián.

Majitel Eduard Knapp tvrdí, že za nehodu nenese odpovědnost, protože poskytoval jinou službu než zájezd, navíc je podle něj těžké doklady dohledat, protože firma před dvěma lety skončila. „U skupiny, ve které byl Viktor Hart, nebyly vyhotoveny žádné cestovní smlouvy,“ uvedl Knappův zástupce Vlastimil Němec.

Podle Knappa měla tehdy v autobuse cestovat pouze jedna skupina. Druhá, z důvodů vnitřních konfliktů v oddíle, se měla vracet přes Liberec jiným autobusem. Na naléhání zástupce druhé skupiny prý tehdy všichni využili na cestě zpět autobus Jurštákovy firmy LSK Autobusy. Skupinu, ve které jel syn Hartových, organizoval Miloš Pachta, jenž se sám stal obětí nehody.

Jeho syn dnes soudu řekl, že skupina měla vše kompletně předem zaplacené a v ceně byla doprava, ubytování, skipas i strava.

Krajský soud v Plzni řeší i další žaloby ve stejné věci, kdy pozůstalí žádají náhradu nemajetkové újmy. Mezi žalobci je například lékařka Natálie Rubanová. Za ztrátu blízkých chce omluvu a 200.000 Kč, po dopravci podíl z likvidačního zůstatku 20.500 Kč. Totéž chce Jana Kotková, které při nehodě zemřela dcera. Žalobu podali také Pillerovi, kterým u Nažidel zemřela třináctiletá Andrea. I v těchto případech se jednání kvůli nemocné svědkyni odsouvají. „Ověříme možnost jejího výslechu,“ uvedl dnes soudce.

Účastníky tragédie byli převážně mladí lidé z plaveckého oddílu TJ Slovan Karlovy Vary, kteří se vraceli z Alp. Krátce po přejetí hranic se autobus s 52 lidmi zřítil ze sedmimetrového svahu. Na místě zemřelo 19 lidí, další člověk zraněním podlehl později, 26 lidí bylo zraněno.

Žalovaný dopravce Milan Juršták, který ručí za závazky likvidované LSK, už v minulosti vyjádřil lítost nad tím, co se stalo.

Řidiče autobusu Krbce poslal soud na osm let do vězení, na deset let mu zakázal řídit. Podle soudu jel s autobusem příliš rychle a nevěnoval se dostatečně řízení. Měl padělané oprávnění na řízení autobusu.