Lom ČSA dosáhne územních limitů už letos, Czech Coal omezí těžbu

Most - Severočeský Lom ČSA již letos narazí na územní limity schválené před 17 lety vládou a bude muset omezovat těžbu hnědého uhlí. Oznámila to dnes skupina Czech Coal, která prostřednictvím Mostecké uhelné (MUS) disponuje největšími uhelnými zásobami v České republice. Po roce 2012 by klesla těžba v dole ČSA na polovinu, tedy zhruba na 2,5 milionu tun ročně. Kolem roku 2020 by při stávajících limitech byla těžba zastavena. Limity neohrozí lom Vršany, kde zásoby vydrží až do roku 2058.

Uhelná společnost je připravena pokračovat v těžbě za hranicí limitů dolu ČSA, uvedl mluvčí Czech Coal Radek Stavěl. Mostecká uhelná by do zpřístupnění zásob za limity investovala až 22 miliard korun.

„Předpokladem je, že nebudou platit politické překážky pro realizaci tohoto projektu. Chaotická politická situace ve vztahu k limitům totiž zatím představuje neúměrné investiční riziko,“ řekl předseda představenstva MUS Vasil Bobela.

Premiér Mirek Topolánek ujistil obyvatele Horního Jiřetína a sousedních Černic ohrožených případným rozšířením těžby hnědého uhlí, že jeho vláda stanovené limity nezruší. Hranici, za kterou už se uhlí získávat nesmí, stanovil kabinet v roce 1991. Místní požadují i odepsání zásob hnědého uhlí pod oběma obcemi, toho se ale jen tak nedočkají. „Není jednoduché prostor zrušit. Takový proces se řídí horním zákonem, jenž je nadřazený usnesení vlády,“ řekl Topolánek při setkání s lidmi v Horním Jiřetíně.

Připravených 22 miliard korun chce skupina využít na investici do nové těžební technologie a současně na vypořádání všech střetů zájmů, včetně přesídlení Horního Jiřetína a Černic. „Vzhledem k poptávce zákazníků, zejména teplárenských a elektrárenských společností, považujeme dlouhodobý záměr těžit v našem platném dobývacím prostoru za naši povinnost,“ uvedl Bobela.

V rámci limitů obsahuje Lom ČSA ještě 48 milionů tun hnědého uhlí. Czech Coal tedy prozatím zahájí řízené snižování produkce a kolem roku 2020 bude nucena v lokalitě ČSA těžbu dočasně zastavit. Po roce 2012 bude muset klesnout objem těžby v ČSA na polovinu stávající úrovně, tedy zhruba na 2,5 milionu tun ročně. „Připravujeme technické a obchodní řešení pro dotěžení a doprodej uhelných zásob v rámci limitů, o kterém budeme své zákazníky včas informovat,“ uvedl předseda představenstva a generální ředitel Czech Coal Petr Pudil.

Za hranicemi limitů se v této lokalitě přitom nacházejí největší zásoby uhlí v České republice v rozsahu tři čtvrtě miliardy tun. Omezení těžby v důsledku limitů se ovšem nedotkne druhé hlavní lokality skupiny Czech Coal, lomu Vršany, který jako jediný v ČR může uhlím zásobovat zcela nový moderní zdroj s vysokou účinností nahrazující staré uhelné elektrárny, a to až do roku 2058.

Skupina Czech Coal bude s dostatečným předstihem projednávat další postup se zaměstnanci, odborovými organizacemi i příslušnými úřady. V případě setrvání platnosti limitů by totiž mělo být nejpozději do roku 2021 zrušeno přibližně 2700 pracovních míst přímo ve skupině. Podle Stavěla se včetně dodavatelů a dalších návazných profesí jedná přibližně o 9500 lidí, kteří přijdou o práci.