Vláda čelí kvůli uznání Kosova kritice ze všech stran

Praha - Rozhodnutí vlády uznat nezávislost Kosova je staré jediný den a kabinet už čelí ostré kritice. Opozice chce téma otevřít na červnovém jednání Sněmovny a požaduje po vládě změnu postoje. Hrozí i diplomatická roztržka. Srbsko v souvislosti s krokem vlády zvažuje odvolání svých představitelů z Prahy.

S uznáním kosovské nezávislosti vláda kvůli vnitřním rozporům otálela čtvrt roku. Rozhodnutí nakonec padlo na včerejším zasedání v Teplicích, přestože tento bod na programu jednání vůbec nebyl. „Je to netradiční a nemá to tak správně být. Takové body se mají zařazovat do normálního programu vlády. V tomto případě jsme o tom byli informováni den předem,“ stěžoval Jiří Čunek, předseda lidovců, kteří hlasovali proti kosovské nezávislosti. ODS se ale ústy Alexandra Vondry brání: „Oba body byly již na minulém jednání vlády, čili se jednalo o body přerušené a jejich projednávání se dokončilo tím, že se učinilo rozhodnutí.“

Nejednotnost koalice, nesouhlas opozice, proti je i prezident 

Chování vlády se nelíbí ani opozici. Na červnovém jednání sněmovny chce, aby vláda svůj postup vysvětlila. „Vláda nedodržela ani dobrovolný slib, že než rozhodne, budeme o tom znovu jednat,“ vyjádřil se stínový ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Komunisté po vládě dokonce chtějí, aby své rozhodnutí změnila nebo jeho platnost odložila na neurčito.

Ani Hrad není s včerejším vládním rozhodnutím spokojený. „Pan prezident byl překvapen, protože nebyl informován. Pokud by byl členem vlády, zachoval by se při včerejším hlasování jako ministři za KDU-ČSL,“ tlumočil postoj Václava Klause jeho mluvčí Petr Hájek.

Srbsko zatím mlčí

České uznání Kosova rezonuje také na mezinárodní scéně a může mít své následky. „Ještě před projednáním této otázky jsme si pozvali srbského velvyslance, abychom ho informovali. Ten si vzal čas na odpověď,“ uvedla mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Opletalová. Dosud Srbsko proti uznání Kosova většinou protestovalo odvoláním svého velvyslance.