Rozdělení nových funkcí v EU by mělo být vyvážené, myslí si Topolánek

Praha - Premiér Mirek Topolánek je přesvědčen, že rozdělení nově vznikajících vysokých postů v EU by mělo být vyvážené a zastoupení by v nich měly mít i nové členské státy. Uvedl to během večerního jednání se svými partnery z visegrádského skupiny (V4), pobaltských zemí a Slovinska, kteří se v Praze setkali se šéfem Evropské komise José Barrosem po zasedání Evropského jaderného fóra.

Politici jednali o Lisabonské smlouvě, podle níž mimo jiné v EU vznikne nově stálý předseda Evropské rady či zástupce pro zahraniční vztahy.

„Česká republika je přesvědčena, že rozdělení vysokých postů by mělo zohlednit vyvážení geografických, politicko-mocenských a sociálně-ekonomických zájmů v Evropské unii. V nové struktuře vysokých exekutivních postů by své zastoupení měly mít i nové členské státy,“ sdělila po jednání mluvčí vlády Jana Bartošová.

Premiéři s Barrosem hovořili o přípravě na české předsednictví v EU v prvním půlroce 2009, za něhož se s největší pravděpodobností budou zavádět nová pravidla pro fungování sedmadvacítky podle Lisabonské smlouvy.

Účastníci Evropského jaderného fóra diskutovali také o zdrojích energie. Podle Topolánka by si Evropská unie měla stanovit cíl vyrábět 60 procent energie z bezemisních zdrojů v roce 2030. Vedle obnovitelných zdrojů mezi ně zařadil i jádro, které využívá i Česko.

Premiéři večer hovořili také o evropské sousedské politice s důrazem na Bělorusko, Ukrajinu, Gruzii, Moldavsko a západní Balkán. Schůzky se kromě Topolánka a Barrosa účastnili předseda vlády Estonska Andrus Ansip, premiér Litvy Gediminas Kirkilas, předseda vlády Lotyšska Ivars Godmanis, maďarský premiér Ferenc Gyurcsány, slovenský premiér Robert Fico a předseda slovinského kabinetu Janez Janša. Polsko zastupoval ministr hospodářství zodpovědný za energetiku Waldemar Pawlak.