Od začátku týdne zemřelo na silnicích 17 lidí

Praha - Za první čtyři dny tohoto týdne zemřelo při dopravních nehodách 17 lidí a 388 jich bylo zraněno. Za tuto bilanci můžou hlavně nehody na východě Čech, při kterých zemřelo osm lidí. Policisté proto na další dny plánují bezpečnostní akce. Od začátku května už zemřelo na českých silnicích 64 lidí.

„Podle této předběžné informace, týkající se neúplného týdne, je stávající bilance velmi tragická. V prvních čtyřech dnech týdne připadá na jeden den v průměru čtyři až pět usmrcených osob,“ uvedl Josef Tesařík z dopravní policie.

Osm lidí na východě Čech zahynulo v okresech Trutnov a Chrudim. Například úterní nehodu na hlavním silničním tahu mezi Vrchlabím a Trutnovem u Rudníku zaplatili životem čtyři Poláci. Na Chrudimsku, na silnici mezi Hlinskem a obcí Kladno, nejprve v pondělí zahynuli muž a žena. Vůz sjel mimo vozovku, kde náraz automobil vymrštil do vzrostlých stromů. Podle policie řidič nevlastnil řidičské oprávnění. Další tragický karambol v okrese se stal ve čtvrtek v Chrasti u Chrudimi, kde auto srazilo a usmrtilo ženu s dítětem. Policisté na východě Čech proto podle Tesaříka na další dny plánují dopravněbezpečnostní akce.

Celkový počet dosavadních květnových obětí je podle něho o 14 vyšší než loni. Naopak v tomto období roku 2006 podle Tesaříka zaplatilo dopravní nehody životem 69 lidí, tedy o pět více než v letošním roce.

Tesařík zároveň vyzval řidiče, aby v následujících dnech jezdili soustředěně. „Meteorologové signalizují změnu počasí. Jak ukazují předchozí statistiky, tato změna s sebou vždy přináší i problémy na silnicích. Zároveň žádáme i chodce a cyklisty o ukázněné a odpovědné chování na komunikacích,“ uvedl.