Část brněnských zelených chce kvůli odsunu nádraží vystoupit ze strany

Brno - Někteří členové Strany zelených v Brně chtějí kvůli schválení odsunu nádraží vystoupit ze strany. Vadí jim, že městská konference strany tento týden zpětně potvrdila postup svých dvou zástupců ve vedení brněnského magistrátu, náměstka primátora Martina Andera a radní Jany Drápalové. Ti v programovém prohlášení rady souhlasili s kompromisem, že se nádraží odsune z centra města, ale s budovou současného nádraží ho spojí rychlodráha. Zelení přitom původně odsun nádraží tvrdě kritizovali a prosazovali jeho modernizaci v centru. Postavili na tom svou volební kampaň.

Ze strany chtějí vystoupit nejméně tři členové strany, mezi nimi i známý zastupitel městské části Brno-střed Svatopluk Bartík. „Zastupitelem zůstanu, ale minimálně do doby, než se zelení vrátí ke svému programu, se na tom nechci podílet,“ řekl dnes Bartík, který patřil v minulém volebním období k nejaktivnějším propagátorům opravy nádraží v centru.

Postup Strany zelených se nezamlouvá ani občanské koalici Nádraží v centru, jejímiž členy jsou například ekologičtí aktivisté Miroslav Patrik, Milan Štefanec a Martin Robeš. Koalice ještě před zasedáním městského výboru zelené vyzvala, aby se drželi svého volebního programu. V něm strana uvedla, že „hlavní nádraží nejlépe slouží cestujícím tam, kde je - ve středu města“ a že proto bude „prosazovat, aby při nezbytné přestavbě železničního uzlu bylo nádraží modernizováno v těsné blízkosti historického centra města“.

Náměstka Andera prý mrzí, že část členů strany řeší nesouhlas s většinovým rozhodnutím tímto způsobem. „Prosazujeme nádraží v centru pro regionální dopravu. To je věc, která je zakotvena v programovém prohlášení a na které pracujeme,“ řekl Ander. Podle něj je pro zelené důležité, aby lidé přijíždějící do Brna vlakem mohli pohodlně ve městě dál cestovat ze současného přestupního uzlu u nádraží, což by projekt rychlodráhy umožnil. „Že v tuto chvíli není možné prosadit ten projekt, jak jsme ho prosazovali před volbami, je fakt,“ řekl.