ČSSD chce změnit přesčasové hodiny pro policisty

Praha - Sociálním demokratům se nelíbí, jak si ministerstvo vnitra vykládá některé části policejního služebního zákona. Trnem v oku je jim zejména 150 přesčasových hodin, které podle normy musí policisté zdarma ročně odpracovat. Podle ČSSD je policejní šéfové používají víc, než by museli, a bezplatnou pracovní dobu policistů berou jako samozřejmost.

Strana proto připravuje návrh na jednorázové placení přesčasů nebo alespoň jejich omezení. Poslanci by ho mohli projednávat v záři, případné změny by pak mohly platit od příštího roku. Podle Jeronýma Tejce je snahou, aby byly přesčasy nařizovány jen ve výjimečných případech, jako jsou živelné katastrofy nebo pátrací akce.

Loni odsloužili policisté zhruba jeden a čtvrt milionu přesčasových hodin, což v přepočtu na jednoho policistu vychází na 28 neplacených hodin ročně. I to ale sociálním demokratům připadá příliš. Jejich návrh ale ve sněmovně nebude mít lehkou pozici. ODS a Strana zelených jsou totiž proti, šanci na úspěch má naopak u komunistů a část úprav připouštějí i lidovci.

Sociální demokraté také mají plán, jak k policii přivést vysokoškolsky vzdělané odborníky - ti by měli vyšetřovat například finanční nebo počítačovou kriminalitu. Jenže i policisté s odborným vzděláním musí nejdříve absolvovat pochůzky „na ulici", na vyšší místa dostanou až za několik let. V řadách policie přitom schází kriminalisté, a právě to chce ČSSD změnit.

Stejný problém chce vyřešit i ministerstvo vnitra: „Kolegové se vbourávají do otevřených dveří, neboť součástí námi připravené novely služebního zákona je také usnadnění bočních vstupů k policii," říká ministr Ivan Langer (ODS). Navíc prý chce ministerstvo změnit zdravotní vyhlášku, která by umožnila osobám se zdravotním handicapem sloužit například na místech kriminalistů.