Opoziční zastupitelé: Radní Richter chce vytunelovat pražskou kulturu

Praha - Obnovení Poradního sboru pražského primátora, aktualizace dvou základních dokumentů, týkajících se kulturní a grantové politiky města a audity některých divadel jsou výsledkem středečního jednání o kulturních grantech na pražské radnici. Setkání, na které radní pro kulturu Milan Richter pozval zástupce divadel ze všech "grantových stran", se účastnil i primátor Pavel Bém. Richter nicméně považuje jím navržený systém za stále potřebný a spravedlivý. Petici podepsalo i několik opozičních pražských zastupitelů, kteří se domnívají, že kroky radních z řad ODS směřují k tunelování pražské kultury.

Výsledek středečního jednání: Poradní sbor a audity

I když se dialog mezi zastánci a kritiky nového grantového systému neobejde bez určitého skřípání, včerejší kulatý stůl vedl ke dvěma dohodám. Jedna z nich - obnovení Poradního sboru pražského primátora - je dokonce požadavkem, který umělci uvádějí ve své petici.

„Dohodli jsme se, že zasedne poradní sbor primátora, který bude řešit celou situaci. Zároveň jsme se dohodli že proběhnou audity u divadel, které čerpají čtyřleté granty, a u scén, jejichž existence je podle jejich vedení ohrožena,“ uvedl po setkání Richter.

Výsledky auditu pak budou podkladem pro jednání expertů z poradního sboru, stejně jako návrhy divadelníků na systém rozdělování peněz a na způsob transformace divadel.

Richter v Událostech, komentářích znovu zopakoval, že dotace na vstupenku je jediné spravedlivé kritérium pro rozdělování dotací. „Pokud nalezneme jiné objektivní řešení, budeme se v budoucnu řídit jím,“ připustil radní.

I členka vládní rady pro neziskový sektor Yvonna Kreuzmannová předpokládá řešení ve velmi krátké době, protože pak by podle ní hrozil časový stres při optimalizaci grantů na rok 2009.

Majitel divadla Ta Fantastika Petr Kratochvíl je ochoten upustit od dotace na vstupenku za předpokladu splnění určitých podmínek. „Nezisková divadla by měla být podporována z 49 procent, na zbylých 51 prcet by si měly vydělat. Zisková divadla by dosáhla na dotace v rámci zákona,“ upřesnil Kratochvíl. Nezisková divadla si však v současnosti na provoz sama vydělají pouze kolem třiceti procent.

Opozice: Cílem grantové politiky je utlumit kulturu 

„Cílem nové grantové politiky není to, aby Praha byla ještě ve větší míře kulturním centrem Evropy, jejím cílem je kulturu utlumit a převést peníze jinam,“ uvedla například opoziční zastupitelka za SNK-ED Jana Ryšlinková.

„Podepsali jsme ji proto, že veškeré změny počínaje galeriemi, přes grantový systém a partnerství po připravovanou transformaci divadel do systému, ve kterém pro něj nejsou peníze, jsou tunelováním kultury,“ uvedli dva signatáři z řad opozičních zastupitelů Jiří Witzany a Karel Jech.

Neklidu ještě není dost, Jehlička zasahuje

Účastníci se ale včera, stejně jako na obdobném setkání před 14 dny, neshodli na definici ziskových a neziskových společností a rozešli se i v názorech na nově poskytované dotace na vstupenku. Obě témata jsou součástí požadavků v petici Za Prahu kulturní. Nespokojení umělci budou ve dnes ráno demonstrovat před magistrátem, kde se v tu dobu sejde zastupitelstvo.

Sejde se také ministr kultury Václav Jehlička se zástupci soukromých scén v čele se spolumajitelem Divadla Ta Fantastika Petrem Kratochvílem. Na obdobné schůzce přijal už v polovině května zástupce divadel Semafor, Archa a v Celené, jejichž existence je novým grantovým systém podle jejich slov ohrožena. Ministr schůzkami dodržuje svůj slib, že udělá vše pro to, aby se problém kolem financování pražské kultury vyřešil.

Dny neklidu za Prahu kulturní
Zdroj: Iniciativa pro kulturu
Autor: Iniciativa pro kulturu