Cestující MHD asi nebudou muset sdělovat rodné číslo

Praha - Rodné číslo nebo číslo osobního průkazu cestujících už zřejmě nebudou moci požadovat kontroloři v hromadné dopravě. Při vymáhání pokuty jim má nově stačit za jízdu načerno jen pasažérovo jméno, datum narození a adresa. Změnu přináší novela zákonů, které se týkají evidence obyvatel. Novelu Senátu doporučil ke schválení jeho výbor pro veřejnou správu.

Vládní novela má také kvůli lepší ochraně soukromí zrušit poskytování osobních údajů dopravcům z informačního systému evidence obyvatel. Takové zprostředkování údajů obchází podle předkladatelů novely účel informačních systémů veřejné správy, navíc jsou v tomto případě podmínky ochrany osobních údajů velmi nejednoznačné.

Součástí novely je i stanovení podmínek pro poskytování a rozsah údajů, které dává ministerstvo vnitra Národnímu bezpečnostnímu úřadu (NBÚ). Bez této úpravy musí ministerstvo každou žádost NBÚ o poskytnutí údajů z informačního systému evidence obyvatel posuzovat individuálně.

„V praxi tento postup činí problémy a zejména prodlužuje dobu poskytování vyžádaných údajů,“ uvedlo ministerstvo. Podle něj je efektivnější upravit zákonem dálkový, tedy okamžitý přístup do evidence při stanovení rozsahu údajů, které je možné využívat.

Horní komora jako celek bude novelu projednávat příští týden.