Senátoři ČSSD vyzvali odpůrce radaru k přerušení hladovky

Praha - Senátoři ČSSD vyzvali Jana Bednáře a Jana Tamáše k přerušení hladovky na protest proti plánu umístit v Česku radarovou základnu USA. Jejich požadavky podporují, jsou však přesvědčeni o tom, že současný stav vyjednávání není v tuto chvíli otázkou života a smrti. Novinářům to dnes řekla předsedkyně senátorů ČSSD Alena Gajdůšková v souvislosti s informacemi o zhoršujícím se zdravotním stavu obou hladovkářů.

„Pořád ještě je možné jednat a radar odmítnout. My se proto obracíme na pány Bednáře a Tamáše s žádostí, aby svou hladovku přerušili,“ uvedla Gajdůšková.

Oba aktivisté v úterý oznámili, že přes svůj zdravotní stav hodlají v hladovce pokračovat. Požadují, aby česká vláda ukončila jednání s USA o radaru. Chtějí také záruku vypsání referenda o umístění základny nebo zahájení „otevřené opravdové demokratické diskuse“. Konkrétním signálem, po kterém by nyní okamžitě ukončili hladovku, by podle Tamáše mohlo být například prohlášení některé z českých televizí, že o radaru uspořádá sérii debat mezi politiky a občany. Dnes před polednem se oba sešli s ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem.

Senátoři ČSSD se rozhodli obrátit dopisem také na poslance Strany zelených a KDU-ČSL, kteří podle Gajdůškové hrají klíčovou roli v rozhodování o umístění radaru. Žádáme je, aby jasně řekli svá stanoviska, zda podpoří smlouvu o umístění radarové základny v Brdech. Zejména zelení mají dlouhodobě k radaru rezervovaný vztah, za klíčovou považují integraci amerického radaru do struktury NATO. S podporou smlouvy váhá i lidovecký poslanec Ludvík Hovorka.