Zelení navrhují referendum o přímé volbě prezidenta

Praha - Skupina poslanců Strany zelených připravila ústavní zákon, který by mohl otevřít cestu k přímé volbě prezidenta. Návrh počítá s tím, že by parlament uzákonil referendum, v němž by občané sami rozhodli o tom, zda chtějí prezidenta volit přímo. Novinářům to dnes řekl předseda zelených Martin Bursík. Iniciativa podle něj reaguje na situaci, kdy většina politických stran sice přímou volbu prezidenta slibuje, zákonodárci se na ní ale nedokážou shodnout.

„Sledujeme dlouhodobě neochotu politických stran skutečně formou zákonodárné iniciativy upravit ústavu tak, aby bylo umožněno volit prezidenta republiky v přímé volbě, a to je v příkrém rozporu s politickými pozicemi a prohlášeními,“ řekl Bursík.

Strany vládní koalice se již dříve dohodly, že o zavedení přímé volby zahájí diskusi. Zelení se ale změnu ústavy nyní snaží prosadit prostřednictvím poslanecké iniciativy. Vzhledem k tomu, že podobné zásadní změny není možné prosazovat ke konci volebního období, je podle Bursíka nejvyšší čas začít o návrhu jednat. Zákon o referendu je ústavní změnou. Ke schválení proto potřebuje podporu tří pětin poslanců a tří pětin přítomných senátorů.

Ve hře jsou dva návrhy

Ve sněmovně je nyní na stole také návrh opoziční ČSSD na zavedení přímé volby prezidenta. Sociální demokraté s ním přišli ještě před únorovou prezidentskou volbou, ve které nakonec parlament podruhé zvolil hlavou státu Václava Klause. Poslanci se návrhem ČSSD budou zabývat zřejmě již na schůzi, která začne příští úterý.

Zeleným se nelíbí, že sociálnědemokratický návrh mění také kompetence prezidenta. Tento požadavek by podle nich mohl ohrozit hlavní záměr, tedy uzákonění samotné přímé volby. O vlastním návrhu zelení chtějí jednat „v prvním plánu“ v rámci koalice a poté s celým politickým spektrem. Předsedkyně poslanců Strany zelených Kateřina Jacques nevylučuje ani možnost dohody na předloze z dílny ČSSD. Zelení podle ní v prvním čtení návrhu poslanců ČSSD zřejmě pomohou postoupit do dalšího kola projednávání.