Nová pravidla omezí vyhlídkové lety

Pardubice - Přísnější pravidla v letecké dopravě platná od července můžou znamenat konec vyhlídkových letů v malých letadlech. Tvrdí to zástupci menších aeroklubů, kteří se pustili do ostré kritiky nových nařízení Evropské unie. Nelíbí se jim, že se vyhlídkové lety dostanou do kategorie obchodní letecké dopravy. Neúměrně složité podmínky prý aerokluby donutí službu zrušit anebo létat načerno.

Pro již fungující služby budou aerokluby potřebovat nové zvláštní oprávnění. „Pokud bude chtít nějaký provozovatel provádět vyhlídkové lety, musí mít osvědčení leteckého dopravce,“ vysvětluje Jitka Ungerová, mluvčí Úřadu pro civilní letectví.

Přísnost podmínek potvrzují i společnosti, které licenci vlastní a vyhlídkové lety běžně nabízejí. „Veškeré lety musí být prováděny pod licencí letecká doprava, což samo o sobě jsou velmi přísné předpisy ať na údržbu, na posádky, vybavení letadel a na plánování,“ říká Daniel Tuček ze společnosti Delta System-Air, a.s.

I když se provozovatelé nového zákona obávají, podle Úřadu pro civilní letectví nemusí přísnější podmínky nutně znamenat konec vyhlídkových letů. „Evropská legislativa obsahuje úlevy pro malá letadla, na jejich základě by mohlo být provozování vyhlídkových letů dosažitelné,“ předkládá možnosti aeroklubů Jitka Ungerová.

Podle Richarda Santuse z Východočeského aeroklubu jsou vyhlídkové lety čím dál populárnější. „Mezi lidmi je čím dál víc peněz a jsou ochotni utrácet za netradiční dárky,“ dodává.