V4 jedná o postavení národních parlamentů po zavedení Lisabonské smlouvy

Praha - V sídle Poslanecké sněmovny dnes začíná dvoudenní setkání předsedů a místopředsedů parlamentů zemí visegrádské skupiny (V4). Politici z České republiky, Slovenska, Polska a Maďarska budou hovořit o postavení národních zákonodárných sborů po aplikaci Lisabonské smlouvy.

Představitelé parlamentních komor Maďarska, Polska a Slovenska přijíždějí do Prahy jako zástupci zemí, které už Lisabonskou smlouvu ratifikovaly. V Česku je situace opačná - ve sněmovně má za sebou zatím první čtení. Senát smlouvu z iniciativy ODS poslal k přezkoumání Ústavnímu soudu. Ten má odpovědět na to, zda je dokument v souladu s tuzemským ústavním pořádkem. Vicepremiér pro Evropskou unii Alexandr Vondra předpokládá, že by mohl rozhodnout na podzim.

Lisabonská smlouva, která má pozměnit pravidla fungování EU po jejím rozšíření z 15 na nynějších 27 členů, začne platit až po ratifikaci ve všech členských státech Evropské unie. Má nahradit neschválenou euroústavu a jejím cílem je reformovat instituce EU. Nově rozděluje pravomoci mezi unii a členské státy a mění způsob, jakým EU přijímá rozhodnutí. 

Česká republika se v lednu na půl roku ujme předsednictví EU. Na tom, jestli všechny země unie ratifikují smlouvu do konce tohoto roku, bude záležet i podoba českého předsednictví.