Nejvyšší soud zkoumá, proč byl Kutal předčasně propuštěn z vězení

Brno - Ministerstvo spravedlnosti podalo k Nejvyššímu soudu stížnost na loňské předčasné propuštění Vratislava Kutala z vězení. Kutal je jednou z hlavních postav v kauze podvodů s lehkými topnými oleji, při kterých stát přišel o desítky miliard korun. Za přípravu vraždy novináře a organizování bombového útoku byl v roce 2003 odsouzen na deset let. Trest nastoupil v roce 2005 a loni požádal o podmínečné propuštění. Olomoucká soudkyně Michaela Burešová mu vyhověla, ačkoliv na to ještě neměl nárok. Nejvyšší soud teď zkoumá, zda bylo propuštění oprávněné; rozhodnutí soudu ale nebude mít na případ přímý vliv - soud může pouze vyslovit, že byl porušen zákon.

Kutal je na svobodě od loňského listopadu, propuštěn však měl být až o dva roky později. Soudkyně Burešová si v listopadu podle ministerstva spravedlnosti nevyžádala celý spis k případu a vycházela pouze z usnesení pražského městského soudu, ve kterém bylo uvedeno chybné datum počátku vazby. Propustila proto Kutala dříve. Nezohlednila ani skutečnost, že se odsouzený vyhýbal nástupu do vězení. Na Kutala musel být vydán mezinárodní zatykač. Zadržen byl až na Slovensku.

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil podal letos v dubnu proti Burešové kárný návrh kvůli zanedbání povinností. Nález Nejvyššího soudu tak bude muset být v kárném řízení zohledněn.

Šumperský podnikatel a někdejší policista Kutal patřil mezi hlavní překupníky v kauze podvodů s lehkými topnými oleji (LTO), jedné z největších kriminálních afér 90. let. Novinář z deníku Blesk, jehož neuskutečněnou vraždu si prý podnikatel Kutal objednal za milion korun, o případu LTO psal.