Zeman nevylučuje kandidaturu v přímé volbě prezidenta

Praha - Bývalý předseda vlády a sociální demokracie Miloš Zeman dnes zcela nevyloučil, že by se mohl v příštích volbách prezidenta republiky ucházet o tuto nejvyšší státnickou funkci. Hlavu státu by ale museli občané volit přímo a musel by mít širokou politickou podporu. Současně ale řekl, že se o takovou podporu neuchází a nevidí v tomto směru žádnou velkou iniciativu. Své stanovisko sdělil médiím v době, kdy v Pardubicích probíhala programová konference ČSSD a stal se tak nechtěným hlavním tématem tamních kuloárních jednání.

Iniciativou, která by mohla třiašedesátiletému Zemanovi získat podporu veřejnosti i politických stran by mohlo být občanské sdružení s pracovním názvem Přátelé Miloše Zemana, o kterém dnes informoval deník Právo. Zeman to nevyloučil. „Já si myslím, že byste se měl obrátit na lidi, kteří tvoří tuto organizaci a nikoli na mně,“ poznamenal s tím, že jsou možná v tomto sdružení lidé, kteří chtějí, aby se do politiky vrátil.

Zeman předeslal, že nemá zájem kandidovat za konkrétní stranu: „Já bych nechtěl kandidovat za jakoukoli stranu. Víte, že už jsem si to zkusil, a taky víte, jak to dopadlo. Taky si myslím, že příma volba velmi pravděpodobně nebude, protože kapři si nevypustí svůj vlastní rybník.“

Rozruch na konferenci ČSSD

Informace o možném návratu Zemana do politiky se objevily možná ne náhodou v den, kdy se koná v Pardubicích programová a předvolební konference ČSSD. V zákulisí se tak stal k nelibosti některých stranických špiček diskuzním tématem číslo jedna. „Myslím, že je předčasné spekulovat o úspěchu Miloše Zemana v politice. Pět let do prezidentské volby je dlouhá doba a možná že v té době si lidé budou myslet, že pan Zeman byl dobrým ministrem školstvím. Ani nevím, k čemu by se měl vracet. Důsledkem jeho návratu do politiky by bylo, že by se do vedení strany vrátil i pan Melčák nebo pan Šlouf “ reagoval na spekulace o Zemanových plánech předseda ČSSD Jiří Paroubek.

Sám Zeman se prý o rodícím se občanském sdružení, které má vystupovat na jeho podporu, dozvěděl z teletextu. Rozhodně ale odmítl titulek, že se do politiky vrací. „Já jsem nikdy nedeklaroval úmysl vrátit se do politiky. Zdá se, že tento úmysl deklarují ti druzí, no ale na druhé straně jsem z teletextu nabyl dojmu, že to chce být nějaké přátelské sdružení, které se se mnou chce občas setkávat a to neodmítám,“ uvedl expremiér. Žádný člověk neodmítá mít přátelé, to by byl sám proti sobě," dodal.

Rozpory s Paroubkem

Zeman oficiálně odešel do „politického důchodu“ v roce 2003, kdy neuspěl ve volbě prezidenta republiky. Jeho stoupenci tehdy prohlásili, že za jeho nezvolení může část poslanců ČSSD, kteří nesouhlasili s jeho politikou - mimo jiné tehdejší premiér a předseda strany Vladimír Špidla a jeho zástupce Stanislav Gross. Zeman pak prohlásil, že se do politiky nikdy nevrátí.

Ve zlém se rozešel i se současným předsedou ČSSD Jiřím Paroubkem.  Měli rozdílný pohled na řešení povolebního patu v roce 2006 a když ho Paroubek nařkl, že je zodpovědný za uzavření nevýhodných smluv s advokátem Altnerem ohledně Lidového domu (sídlo ČSSD) Zeman v březnu 2007 ze strany vystoupil. V prezidentské volbě poté dokonce podpořil opozičního kandidáta Václava Klause.