Bouřky a lokální záplavy, které zasáhly Česko, nekončí

Praha - Meteorologové varují. Většinu území České republiky kromě Moravskoslezského kraje mohou dnes odpoledne a v noci zasáhnout silné bouřky doprovázené ojediněle přívalovými dešti. Rovněž ojediněle se může vyskytnout i krupobití a silný nárazový vítr. Místy proto může hrozit rozvodnění toků a zatopení sklepů a dalších níže položených míst.

V důsledku přívalových srážek se mohou krátkodobě prudce rozvodnit malé toky, voda by mohla zatopit sklepy, garáže, níže umístěné byty, komunikace a další objekty. Meteorologové vyzvali občany a firmy, aby si před větrem preventivně zabezpečili okna, skleníky, lehčí věci, ukotvili stavební jeřáby a přijali další podobná opatření. Mohly by padat i dráty elektrických rozvodů.

Bouřky, prudký déšť a vítr zasáhli republiku po dvou dnech, kdy Česko opanovala horka, při nichž padaly i teplotní rekordy. První bouřky s přívalovými děšti postihly již v noci ze soboty na neděli především Jihočeský kraj a částečně také Středočeský kraj. Hasiči nakonec zasahovali přibližně na 170 místech v republice.

Českými Budějovicemi se v noci přehnala velká bouřka s průtrží mračen a zapříčinila rozvodnění některých toků, zaplavení sklepů a ucpání kanalizací. Noční přívalový déšť doprovázený místy kroupami působil škody také v oblasti Praha-Východ a na Mladoboleslavsku, kde rovněž mezi Mnichovým Hradištěm a Benátkami nad Jizerou vytopil několik desítek sklepů. Hlavním problémem byla opět kanalizace, která všechnu vodu nedokázala odvést. „Pokud ještě třeba ten déšť spláchne materiál z blízkých polí, tak tu situaci může ještě zhoršit a tu kanalizaci definitivně ucpat," informoval o stavu na Mladoboleslavsku Mluvčí hasičského záchranného sboru ČR Petr Kopáček.

Meteorologové přitom upozorňují, že se silné bouřky mohou opakovat. „Bouřky by mohly ojediněle být doprovázeny kroupami, přívalovými srážkami a silným nárazovým větrem. Srážky mohou ojediněle dosáhnout třiceti až padesátí milimetrů," doplnil Michal Žák.

Výstražná informace Českého hydrometeorologického ústavu platí do pondělních dvou hodin ráno. Bouřky se ale mohou objevovat celý příští týden.