Topolánek letěl do Itálie soukromým letadlem

Praha - Premiér Mirek Topolánek (ODS) odletěl minulý týden na dovolenou do Itálie se skupinou přátel soukromým letadlem. Rádio Česko dnes informovalo o tom, že podle kuloárových informací patřil stroj soukromé společnosti ABS Jets, která je propojená s vlivnou finanční skupinou J&T. Letecká společnost i vláda o podrobnostech mlčí.

„My zásadně neříkáme, kam a s kým lítáme. Jména klientů ani destinace nesdělujeme,“ řekl rozhlasové stanici Jan Váňa z ABS Jets. Cesta na Sardinii, kde premiér tráví volné dny, stojí zhruba 200.000 korun. Před dvěma lety si Topolánek s přáteli najal a zaplatil soukromé letadlo, kterými odcestovali na zápas fotbalistů Česka a USA na mistrovství světa v Německu.

Úřad vlády už dříve informoval o tom, že Topolánek si veškeré náklady na nynější dovolenou v Itálii platí sám a při cestě na jih Evropy nevyužil služeb vládní letky. V zemi je na pozvání italského premiéra Silvia Berlusconiho, s nímž se Topolánek o víkendu sešel na neformální schůzce.

Vládní úřad konkrétní místo pobytu s ohledem na bezpečnost předsedy vlády neupřesnil. Topolánka podle některých médií hostí Berlusconi přímo ve své luxusní rezidenci na Sardinii. Českého premiéra doprovází jeho přítelkyně Lucie Talmanová, jejich syn Nicolas a asi desetičlenná skupina známých, mezi nimiž je například ministr dopravy Aleš Řebíček (ODS) či Topolánkův přítel Marek Dalík.

Témata: Galileo, předsednictví a privatizace letiště

Topolánek s Berlusconim podle oficiální zprávy hovořili hlavně o předsednictví ČR v EU. Předseda opoziční ČSSD Jiří Paroubek v tiskové zprávě naznačil, že oba politici ovšem mohli mluvit také o italské společnosti Autostrade, která se neúspěšně snažila prosadit projekt mýtného v Česku a na Slovensku, nebo o projektu Galileo, o kterém se uvažuje jako o základu společného evropského mýtného.

Rádio Česko s odkazem na podnikatelské kruhy uvedlo, že čeští zástupci mohli v Itálii jednat také o privatizaci Letiště Praha, o které projevila zájem italská společnost Save. Důležitým tématem byla prý i energetická bezpečnost - konkrétně o zájmu České republiky koupit podíl v ropovodu Tal, který přivádí ropu z italského Terstu do německého Ingolstadtu. Odkud teče strategická surovina do České republiky, které se tak snaží omezit svou závislost na dodávkách z Ruska.