ODS chce směnit radar za podporu Lisabonské smlouvy

Praha - Křehkou vládní koalici štěpí radar i lisabonská smlouva. Nejednota panuje hlavně mezi postojem ODS něco za něco a zelenými, kteří varují, že podobné výměnné obchody můžou vládu skolit. Opoziční ČSSD se kvůli plánované americké základně rozhodla dokonce pro hladovku.

Nabídka, kterou za ODS vyslovil europoslanec Jan Zahradil, zní jasně - když zelení podpoří radar, ODS kývne na Lisabonskou smlouvu. „Je to dvojice odlišných parlamentních tisků, ale politicky a geopoliticky spolu zcela nepochybně souvisí,“ uvedl v dnešních Otázkách Václava Moravce.

Jsou to věci, které se spojovat nedají, oponuje zelený ministr Ondřej Liška a zdvihá varovně prst - ODS hraje nebezpečnou hru, která může pro vládu skončit špatně. „Myslím si, že by to mohlo vést i k takové dynamice, která by ji destabilizovala a možná přivedla k pádu.“ Měnit podporu radaru za schválení Lisabonské smlouvy už jednou odmítli i sociální demokraté. Podle místopředsedy strany Milana Urbana je to dokonce politicky pokleslé.

ČSSD: Kvůli radaru budeme hladovět

Sami socialisté mají jasno. Radar nechtějí a na programové konferenci dokonce navrhli, že začnou držet řetězovou hladovku místo aktivistů Tamáše a Bednáře. Ti jsou bez jídla už tři týdny. Zapojit se chce i sám předseda Jiří Paroubek, který má s hladovkou zkušenosti z předešlého týdne: „Hladovku jsem měl z jiných důvodů, z důvodů nemoci. Ale určitě, určitě ano.“ Naopak ministryně obrany Vlasta Parkanová označila hladovění socialistů za pokus o politické divadlo a „další surfování na vlně veřejného mínění“.

Sociální demokraté jsou připraveni hladovět až do doby, než bude o ratifikaci smluv o radaru rozhodovat parlament. Tamáš s Bednářem to přivítali, zároveň ale podotkli, že to není nápad ČSSD. Už před dvěma týdny jsme se na tom domluvili s různými osobnostmi z řad umělců, bývalých disidentů, sportovců, vědců, představitelů akademické sféry. Každý by symbolicky nejedl 24 hodin.

Kdy aktivisté svůj protest ukončí a kdo místo nich začne hladovět jako první, zatím jasné není. Tamáš s Bednářem by to však měli oznámit na pondělní tiskové konferenci.