MZV upozorňuje, že zákaz dovozu potravin na Jadran stále platí

Praha - Zákaz dovozu masných a mléčných výrobků do Chorvatska, který vstoupil v platnost v neděli, je třeba zatím i nadále dodržovat. Upozorňuje na to ministerstvo zahraničních věcí i přesto, že se o víkendu v chorvatských médiích objevily zprávy o jeho možném zrušení.

MZV se nyní snaží získat podrobné informace z chorvatského ministerstva zemědělství, které nařízení o dovozu potravin vydalo. Nové opatření vyvolalo mezi českými turisty i cestovními kancelářemi silnou negativní odezvu.

Nelíbí se však ani chorvatskému ministerstvu cestovního ruchu. Jak v neděli informoval server Slobodna Dalmacia, ministerstvo cestovního ruchu zaslalo ministerstvu zemědělství návrh, aby zvážilo zrušení kontroverzní vyhlášky.

Zákaz dovozu vybraných potravin platí pro všechny země včetně členů EU. „Osobní zásilky zakázaných produktů budou cestujícím odebrány a v souladu s platnými předpisy zlikvidovány,“ píše se v nařízení. Cestující by si tak měl dávat pozor například na domácí řízky, salámy nebo jogurty.

Jde v krátké době o druhou komplikaci pro české turisty. Počátkem května bylo zveřejněno omezení pro cestování dětí na Jadran. Děti do 18 let cestující bez rodičů měly mít s sebou podle původního znění notářsky ověřený souhlas od zákonných zástupců, navíc úředně přeložený. Po protestech českých cestovních kanceláří i českého zastupitelství Chorvaté nakonec požadavky zmírnili.