Na Mladoboleslavsku se srazilo auto s vlakem

Bezděčín (Mladoboleslavsko) - Srážka motorového vlaku s nákladním autem, která se stala v noci na dnešek na železničním přejezdu v Bezděčíně u Mladé Boleslavi, si vyžádala dva lidské životy a čtyři zranění. Nákladní vozidlo značky DAF najelo přímo pod osobní motorový vlak, který jel z Mladé Boleslavi do Kolína.

Při nehodě byl těžce zraněn řidič kamionu, nehodu nepřežili dva jeho spolujezdci a lehká zranění utrpěli strojvedoucí vlaku a dva cestující.

Kolize se stala hodinu před půlnocí na železničním přejezdu se světelnou signalizací. Vlak po srážce s kamionem vykolejil. „Světelná signalizace na přejezdu byla v činnosti, zavinění tedy s největší pravděpodobností nebude na straně železnice,“ uvedl mluvčí Drážní inspekce Zdeněk Neusar. Škoda na vlaku byla předběžně vyčíslena na čtyři miliony, na nákladním automobilu na milion a 150 000 korun bude stát oprava zabezpečovacího zařízení.    

Ve vlaku cestovalo asi 25 lidí. Při nehodě přímo na místě zemřeli dva muži z nákladního vozidla. Jeden ze nich ležel vedle auta, druhý byl zaklíněn pod vlakem a nebylo možné se k němu dostat. „Lékař konstatoval smrt až po hodině a půl dlouhém vyprošťování,“ uvedla mluvčí středočeské záchranné služby Tereza Janečková.

Zhruba hodinu trvalo vyprošťování řidiče, který jako jediný z posádky kamionu nehodu přežil. Byl zaklíněn pod přední nápravou vykolejené lokomotivy. S mnohočetným poraněním hlavy, končetin a podezřením na krvácení do břicha ho přepravil vrtulník do pražské motolské nemocnice. Při nehodě se dále lehce zranili strojvedoucí a další dva cestující z vlaku. Po ošetření je sanity odvezly na úrazovou ambulanci do Mladé Boleslavi.

Vykolejený motorový vlak zvedalo zpátky na koleje několik jeřábů. Záchranáři po vyproštění těžce zraněného muže ještě prověřovali informaci, že mezi zbytky kabiny mohou být další dva lidé. „Tato informace se nakonec naštěstí nepotvrdila,“ uvedl mluvčí mladoboleslavské policie Ladislav Mareš. Provoz na trati byl obnoven ráno kolem 6:30.

Okolnosti tragické nehody policisté prošetřují. Drážní inspekce letos eviduje již 89 nehod, které se staly na železničních přejezdech. Zahynulo při nich 17 lidí a dalších 41 bylo zraněno.